Noví obětní beránci. Trump tepe guvernéry

Po Číně a WHO našel americký prezident nový hromosvod své zloby za koronavirovou krizi. Válčí s guvernéry.

Noví obětní beránci. Trump tepe guvernéry
Americký prezident Donald Trump | Profimedia.cz

Donald Trump vstupuje do možná klíčového období před podzimními prezidentskými volbami v USA. Jeho roli favorita může zásadně ovlivnit to, jak (ne)zvládne politické a ekonomické dopady pandemie koronaviru.

Podle své dobré tradice kope současná hlava státu na všechny strany. Po útoku na Čínu kvůli zatajování informací a šíření covidu-19 se opřel do jejího „komplice“ – Světové zdravotnické organizace. Teď už se začíná soustředit na vnitrostátní boj.

Kritici vyčítají Trumpově vládě, že v prvotní fázi nezareagovala dost rychle a selhala například v zajišťování zdravotních pomůcek. Jde tedy o podobné výtky, kterým čelila i Babišova vláda v Česku.

Trump si nad celou záležitostí myje ruce a vinu za pomalou distribuci se snaží odrazit na jednotlivé guvernéry. Zároveň se na ně snaží převést i odpovědnost za uvolňování opatření a další ekonomický vývoj.

Trump od začátku zastává postoj co nejmenších restrikcí, případně jejich rychlého uvolňování. Stejně teď podle webu Politico působí i na guvernéry, na něž apeluje, aby umožnili rychlý restart byznysu.

Řídí se při tom návrhy svých poradců, kteří spoléhají na to, že na voliče zapůsobí kontrast v přístupu jednotlivých států. „Prvotní reakcí lidí je dívat se na prezidenta. Postupem času, až bude vidět, jak různé státy dělají různé věci, se ale vina a chvála přesune na guvernéry, protože ti rozhodují,“ řekl webu Politico anonymně jeden z Trumpových poradců.

Na vlně protestů

Trumpovi hraje do karet i nejnovější vývoj, kdy stále více roste počet nespokojených Američanů, kteří už mají dost restrikcí a začínají proti nim pořádat protesty. Šéf Bílého domu se postavil za občany Minnesoty, Michiganu a Virginie svým tradičním způsobem: verzálkami na Twitteru.

Protestující, kteří se podle kritiků chovají nezodpovědně, pak Trump hájil i na tiskovém brífinku: „Jsou to lidé, kteří vyjadřují svůj názor. Mně se zdají velmi zodpovědní, jen s nimi bylo zacházeno trochu hrubě,“ uvedl s odkazem na politické vedení zmíněných států.

Válka slov a gest ovšem probíhá oběma směry. Jedním z nejaktivnějších guvernérů vystupujících proti vládě je Gavin Newsom z Kalifornie. Člen Demokratické strany se začátkem dubna rázně vložil do občanské války o roušky a respirátory razantním stylem: za přísun 200 milionů pomůcek měsíčně utratil ze státní kasy téměř miliardu dolarů.

„Rozhodli jsme se, že už toho máme dost, a použijeme kupní sílu Kalifornie jako národního státu,“ řekl Newsom pro televizní stanici MSNBC. „Bojovali jsme proti ostatním státům, ostatním zemím, naší vlastní federální vládě. A už jsme nemohli čekat déle,“ postěžoval si s tím, že Kalifornie například distribuovala mezi ostatní přes 41 milionů respirátorů typu N-95 a sama jich od vlády dostala jen milion. Rozhodnutí o masivním nákupu pomůcek tak podle jeho slov vycházelo z frustrace.

Do přímé konfrontace s Trumpem se dostal guvernér New Yorku Andrew Cuomo, který si na tiskovém brífinku postěžoval, že státy nedostaly od vlády prostředky, jak znovuotevření ekonomiky podpořit. Trump rychle na Twitteru zareagoval a doporučil Cuomovi, aby víc dělal a míň si stěžoval. Zároveň dodal, že právě New York dostal od federální vlády více peněz a vybavení než jakýkoliv jiný stát. „Dělá jen to, že si stoupne do čela průvodu, ale s jeho plánováním nemá nic společného,“ rýpl si pak do prezidenta Cuomo.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní