O trůn hokejového svazu si to rozdá Hadamczik se Šlégrem

Před volbou prezidenta hokejového svazu krystalizují nejsilnější aktéři. Podle sázkové kanceláře Fortuna je favoritem někdejší reprezentační kouč Hadamczik. 

O trůn hokejového svazu si to rozdá Hadamczik se Šlégrem
Alois Hadamczik | foto Profimedia.cz

Po dlouhých čtrnácti letech český hokej dostane nového šéfa. Advokáta Tomáše Krále s největší pravděpodobností vystřídá některá z hokejových osobností. Každopádně poměry sil se před sobotní volbou přelévají a o vítězství, o kterém budou hlasovat delegáti v tajné volbě, se bude hrát do posledních chvil.   

Zatímco dlouho byl podle sázkařů i bookmakerů Fortuny výrazným favoritem bývalý hráč, trenér a poslanec parlamentu Jiří Šlégr, posledních pár dní před volbami se karta začala obracet. Aktuálně největší šance připisují s kurzem 1,8 : 1 bývalému reprezentačnímu kouči a podnikateli Aloisi Hadamczikovi. Ještě v pondělí se přitom na jeho osobu sázelo v poměru 3,3 : 1. Šlégrův kurz pak během pár hodin vystoupal z 1,35 : 1 na aktuálních 1,95 : 1. 

Další kandidáti už mohou spíše překvapit, Bedřich Ščerban má kurz 25 : 1, Otakar Černý 33 : 1. Zcela na okraji pole stojí legendární hokejový brankář Dominik Hašek s kurzem 40 : 1.

Vklady sázkařů jsou podle zástupců Fortuny zatím stále ještě nakloněny na stranu Šlégra, zhruba z 55 procent. V posledních dnech je ale drtivá většina tiketů přijímána na Hadamczika, jeho podíl na celkových vkladech tak dosahuje už na 35 procent a dál roste.

„Dlouho to vypadalo, že navrch bude mít konzervativní křídlo, které z nabízených kandidátů reprezentuje Jiří Šlégr. Na přelomu dubna a května jsme na něj ze strany sázkařů zaznamenali doslova nálet a vypadalo to, že jeho volba by měla být jednoznačnou záležitostí,“ vysvětluje Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny. Tento týden, který odstartovala debata všech kandidátů v České televizi, ale všechny původní prognózy značně promíchal. 

„Prakticky všechny tikety podané na příštího prezidenta svazu směřují na Aloise Hadamczika, který se – byť o patnáct setin – posunul na pozici kurzového favorita. Vypadá to, že situace na bojišti se mění každým okamžikem, je klidně možné, že se nemusí jednat o poslední zvrat, kterého jsme svědky,“ dodává Hanák s tím, že sázky na nového šéfa svazu jsou u hráčů poměrně atraktivní. Jen u Fortuny lidé vsadili 600 tisíc korun a Hanák očekává, že objem sázek do konce týdne ještě vygraduje a určitě překoná hranici milionu korun. 

Souboj Šlégr–Hadamczik představuje poměrně zásadní střet mezi starým a novým proudem českého hokeje, a výsledek volby tak naznačí hodně o budoucím směřování hokejové politiky. Ačkoli mnozí upozorňují, že mnohem důležitější je složení celého výkonného výboru, kde nadále bude vládnout skupina spojená se starým vedením Tomáše Krále.

Šlégra navíc podporují největší a nejbohatší extraligové kluby. Podle neoficiálních hlasů se může opřít o podporu Sparty, Liberce, ale třeba i moravských hegemonů z Třince, ačkoli sám Slezan Hadamczik v Třinci jako trenér začínal. Naopak Hadamczika podporuje hlasitý kritik současných poměrů Petr Dědek, majitel pardubického Dynama. Rodák z Kravař má mít údajně také solidní podporu u delegátů z nižších soutěží. Ale pár dní ještě zbývá, lobbistické skupiny budou pracovat a stát se ještě může mnohé.