Konec vlády jednoho Krále

Spory, soudy, trestní oznámení. Atmosféra před volbou šéfa hokejového svazu obnažila roztříštěnost hokejového prostředí a konkurenční zájmové tábory

Konec vlády jednoho Krále
V podstatě po celou dobu Královy vlády nad českým hokejem byly výsledky reprezentačních mužstev prakticky ve všech věkových kategoriích katastrofální. Letošní bronz z Finska byl spíše výjimkou. | Profimedia.cz

Dalo by se říct, že s koncem právníka Tomáše Krále v čele českého hokeje končí jedna éra. Dlouhá éra vlivných a silových předsedů největších sportovních svazů v Česku. Jestliže v roce 2017 fotbalového bosse Miroslava Peltu odstřelil z čela fotbalu policejní zásah a obvinění z ovlivňování sportovních dotací, Krále nakonec smetla loňská kauza deníku Sport, která podrobně propírala jeho spolupráci s StB během základní vojenské služby v osmdesátých letech minulého století.

I tak je Král z historického hlediska unikát. V čele hokejového svazu vydržel dlouhých čtrnáct let, až své čtvrté funkční období v řadě nedokončí. Takovou trvanlivost v českém porevolučním sportu neměl u velkých svazů nikdo a nic nenaznačuje, že by se mu někdo v blízké době byť jen přiblížil.

Hušák a Charouz v pozadí

Plzeňský právník byl na odstřel mnohokrát, ale až do loňska všechny tlaky ustál. Dnes už se zapomíná, že Krále do čela svazu katapultovali zejména vlivní přátelé Aleš Hušák, v té době velemocný šéf Sazky, a také Antonín Charouz, byznysový démon devadesátých let, bývalý majitel hokejové Sparty a marketingové agentury BPA a ve své době jednoznačně nejvlivnější muž českého hokejového zákulisí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit