Nový hráč na energetickém trhu. EFG nabízí zelenou elektřinu

Skupina Energy Financial Group (EFG) startuje prodej energií koncovým zákazníkům

Nový hráč na energetickém trhu. EFG nabízí zelenou elektřinu
ilustrační foto | Archiv

Pod hlavičkou nově vzniklého dodavatele EFG Green Energy nabízí skupina EFG firmám i domácnostem elektřinu z obnovitelných zdrojů. 

Nejde o nový vynález, zelený tarif do své nabídky už dříve zařadila většina velkých i menších hráčů – ČEZ, E.ON, PRE... Podle ředitele skupiny Tomáše Voltra ovšem stoprocentně zelená elektřina od EFG pochází výhradně z vlastních výroben.

Skupina vlastní elektrárnu na biomasu v Mostku a bioplynové stanice ve Vyškově a v Rapotíně u Šumperka, které zpracovávají biologicky rozložitelný odpad. Poslední jmenovaná bioplynka je zároveň první v Česku, která vyrábí očištěný biometan. Ten lze využít stejným způsobem jako zemní plyn.

Přímé propojení dodavatele s výrobou není přitom na trhu zelené energie pravidlem. Dodavatelé mohou využít anonymní elektřinu z burzy a tu pak skloubit s takzvanými zárukami původu nakoupenými od libovolného evropského výrobce obnovitelné energie.

Zákazník tak má sice záruku, že účetně čerpá elektřinu z čistého zdroje, nikoliv však, že podporuje lokální ekonomiku a kvalitu ovzduší v bezprostřední blízkosti bydliště.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní