Nominální mzdy v Británii rekordně stouply, reálné mírně poklesly a libra posílila

Britský statistický úřad (ONS) zveřejnil čísla o překvapivě vysokém růstu mezd (bez bonusů) v druhém čtvrtletí tohoto roku o meziročních 7,8 procenta.

Nominální mzdy v Británii rekordně stouply, reálné mírně poklesly a libra posílila
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zároveň stoupla míra nezaměstnanosti o dvě desetiny procentního bodu na 4,2 procenta, což je sice nejvíce od třetího čtvrtletí 2021, ale v delší časové řadě jde pořád o velmi nízké číslo: na počátku minulé dekády se pohybovalo kolem dvojnásobku. 

V Británii je zároveň stále evidováno přes milion volných pracovních míst, což je zhruba o dvě stě tisíc míst nad předpandemickou úrovní. 

Nehledě na rekordní růst nominálních mezd od začátku sledování srovnatelných údajů v roce 2001 reálné mzdy vzhledem k vysoké spotřebitelské inflaci ve skutečnosti ve druhém čtvrtletí 2023 meziročně bez bonusů poklesly o 0,6 procenta, po započtení bonusů byl pokles 0,2 procenta. 

Na zveřejněná čísla reagovala libra šterlinků posílením, neboť finanční trhy očekávají další vzestup základních sazeb britské centrální banky, Bank of England, o 0,25 procenta příští měsíc a do konce března 2024 o dalších 0,50 procenta až na výsledných šest procent.