Britové se před Vánocemi obávají zdražení a nedostatku jídla

Zástupci britských logistických firem varují před vyprodáním některých druhů potravin i před zvyšováním cen. Nedostatek řidičů kamionů, pracovníků jatek i farem na trhu přetrvává.

Britové se před Vánocemi obávají zdražení a nedostatku jídla
ilustrační foto | Shutterstock.com

S příchodem vánočních svátků se ve Spojeném království stále častěji diskutuje o možnosti, že nebude dostatek zboží v obchodech kvůli narušeným dodavatelským řetězcům. Obavy panují zejména ohledně zásobování britských supermarketů. Že budou některé regály prázdné, potvrdil šéf logistické firmy Perishable Movements Mike Parr.

Hovoří o velkém tlaku a obtížných provozních podmínkách pro logistické firmy na ostrovech. Ty se budou s tím, jak se blíží termín Vánoc a oslavy Nového roku, stupňovat. Už nyní je podle něj nákladní letecká doprava na celém světě na hraně možností a bojuje s nedostatečnými kapacitami. Roste počet nevyřízených objednávek. V Británii se ve zvýšené míře potýkají s nedostatkem personálu, který se prohloubí v období svátků, kdy si lidé berou dovolenou.

Přetrvává i problém s nedostatkem řidičů kamionů a dodávek. I když se podaří získat na místa řidičů nové uchazeče, trvá logistickým firmám delší čas, než je pořádně zaškolí jako zkušené pracovníky, kteří mohou jezdit i delší trasy, postěžoval si Parr. Navíc i zkušení řidiči po vytížení posledních měsíců odcházejí a hledají práci v jiném sektoru, která je méně stresující. Jejich pracovní morálka není na vysoké úrovni, doplnil expert na logistiku. 

Britská asociace silničních přepravců odhadla, že nedostatek řidičů, který v létě činil sto tisíc lidí, se nyní zmenšil na osmdesát tisíc. Je to způsobeno vyššími mzdami v sektoru dopravy. Britská vláda sice financuje program trvající až šestnáct týdnů, který vyškolí nové řidiče nákladních vozů, zájemců je ale v řádu jednotek tisíc a na trhu budou k dispozici až v březnu. 

Situace se nezlepší

I proto rostou obavy z předvánočního období, kdy je nejvyšší poptávka po potravinách i dalším spotřebním zboží v roce. Parr tvrdí, že není možné věřit slibům politiků, že se situace v britské logistice zlepší na základě nepromyšlených opatření. 

Mark Lynch z poradenské firmy Oghma Partners je přesvědčen, že nedostatek lidí na britském pracovním trhu zásadně ovlivní vánoční oslavy Britů. Nejvíce se to projeví na dostupnosti potravin před Vánocemi, varoval. Výrobci se zaměří na výrobky, které jim slibují nejvyšší marže. Levnější věci budou pravděpodobně rychle vyprodané. Proto doporučuje lidem, aby se zásobili dopředu. Pokud některý produkt před svátky z regálů zmizí, zřejmě nebude k dispozici delší dobu. 

S tím souvisí i vyšší ceny. V říjnu se ceny potravin v Británii zvýšily o 2,1 procenta. Centrální banka Bank of England už pracuje s výhledem inflace pět procent pro rok 2022. A podle nizozemské banky Rabobank je výhled cen potravin v příštím roce také pesimistický, přestože už nyní jsou ceny v globálním měřítku nejvyšší za posledních deset let. Je to způsobeno mixem několika faktorů: nepředvídatelného počasí, energetické krize a růstu cen hnojiv, nedostatku pracovní síly a vyšší inflace obecně. 

Ani příští rok nebude v tomto ohledu lepší. Ceny základních zemědělských komodit, jako je pšenice, kukuřice, cukr, káva a palmový olej, zůstanou vysoké i příští rok, prognózuje Rabobank, protože producenti těchto komodit nedokážou zvyšovat nabídku. 

Hlavní analytik banky pro zemědělské komodity Carlos Mera dokonce varoval před podobnými následky, jako bylo v minulosti arabské jaro nebo francouzská revoluce, jež byly vyvolány vysokými cenami základních potravin. 

Krizi na potravinovém trhu má podle britských zemědělců a zpracovatelů řešit vláda a zajistit potravinovou bezpečnost země podporou sezonních zaměstnanců, zaměstnanců jatek i řidičů nákladních aut. Národní svaz farmářů apeloval na kabinet Borise Johnsona, aby zaručil soběstačnost Británie v produkci potravin alespoň ze šedesáti procent. Zemědělci žádají dlouhodobá řešení, aby se komplikace s dodávkami potravin neopakovaly. 

Velké problémy zažívají chovatelé prasat, vybíjejí část chovů, protože není dostatek lidí na jatkách. Vepřové se pak musí stále více dovážet z EU, nyní to jsou tři pětiny z celkové spotřeby na ostrovech. Také chovatelé skotu si stěžují, že nemají dost lidí na to, aby udrželi současnou produkci.