Jak se klimaticky najíst a nezruinovat

Stravování zodpovídá za třetinu všech skleníkových plynů. Snaha o jejich omezování však může vyvolat nekontrolovatelný růst cen potravin

Jak se klimaticky najíst a nezruinovat
ilustrační foto | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Svíčková na smetaně s přílohou dnes podle monitoringu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyjde zhruba na 155 korun. Produkce hovězího masa je přitom považována za mimořádně emisně škodlivou, podle propočtů německého ministerstva životního prostředí vznikne při výrobě sto gramů 3,05 kilogramu ekvivalentu CO2. U dvousetgramové porce hovězího je to tedy 6,1 kilogramu.

Pokud by gurmán musel stejně jako třeba ČEZ nebo jiný velký znečišťovatel odčinit klimatický prohřešek nákupem povolenky, prodražilo by mu to oběd při dnešních velmi vysokých cenách emisních certifikátů zhruba o třicet haléřů. Při průměrné tuzemské spotřebě hovězího by si typický Čech připlatil asi jen patnáct korun ročně. To je poměrně snesitelné zdražení i pro nízkopříjmové domácnosti. A přesto producenti potravin v souvislosti s klimatickými cíli Evropy varují před prudkým růstem cen v řádu desítek procent, který citelně dopadne i na středněpříjmové skupiny.

Cílem evropských klimatických plánů totiž není potraviny zatížit povolenkou, ale především omezit jejich klimatickou stopu, a tedy snížit produkci. A jak aktuál­ně vidíme u elektřiny, pouhé očekávání budoucího nedostatku může vyvolat spirálu nekontrolovatelného zdražování. Existuje však cesta, jak se v budoucnu najíst tak, aby to peněženka snesla a zároveň nás nezahubilo tornádo vyvolané klimatickou změnou? Možná ano, určitě však nebude snadná.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit