Nevyšlo to, ale zkoušejme to dál

Skupina PPF oznámila, že lék na rakovinu vyvíjený její farmaceutickou divizí Sotio nemá požadované výsledky. Vývoj proto zastavuje. To nelze označit jinak než jako velmi špatnou zprávu

Nevyšlo to, ale zkoušejme to dál
Radek Špíšek | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Připomeňme, že od látky DCVAC si svět sliboval opravdu hodně. Měla se stát trumfem v boji se stále častějšími karcinomy prostaty, vaječníků a ledvin. Po případné modifikaci měla být účinná i na další typy rakoviny. O vývoji českého léku informovaly přední světové deníky a hlavní zpravodajské relace nejprestižnějších televizních stanic.

PPF výzkum financovala dvanáct let. Teď firma pro Seznam Zprávy uvedla, že ji to celkem stálo několik stovek milionů dolarů. Zásadní, třetí fáze testů, při níž se účinek látky prověřuje na lidech s danou diagnózou, ale dopadla velmi špatně. „Bohužel studie neprokázala, že na skupině pacientů, na kterých jsme lék testovali, bychom viděli významné zlepšení přežití,“ uvedl šéf výzkumu, profesor Radek Špíšek. Pro další vývoj to znamená konečnou. 

V takové situaci je snadné napsat, že peníze vyletěly komínem. Že nás vědci zklamali. A že i my novináři jsme při informování o dosavadních dílčích úspěších ve svých čtenářích vzbuzovali až příliš velké naděje.

Zčásti je to pravda. Ale… Spousta lidí si přes to všechno zaslouží náš respekt. Vědci ze Sotia, že to zkoušeli. Společnost PPF, že jim věřila a nalila bez jakékoli jistoty do výzkumu obrovské množství peněz. Jsme přesvědčeni, že soukromé finance do vědy a výzkumu patří. A je dobře, že takto vlivná firma jde příkladem.

Pro týdeník Hrot pak společnosti Sotio uvedla: „Sotio zastavilo vývoj jednoho z mnoha vyvíjených léků, konkrétně DCVAC/PCa, vývoj dalších metod léčby na různé druhy nádorových onemocnění však dále pokračuje.“