Nemůžete sehnat doktora? Válek chystá online seznam lékařů, kteří berou nové pacienty

Interaktivní online mapa dostupnosti lékařů má podle ministra Vlastimila Válka zefektivnit využití kapacit ve zdravotnictví.

Nemůžete sehnat doktora? Válek chystá online seznam lékařů, kteří berou nové pacienty
ilustrační foto | Shutterstock.com

Sehnat dětského lékaře, praktického lékaře pro dospělé, zubaře či gynekologa je čím dál složitější. Tyto specializace nepatří mezi mediky k nejpopulárnějším a systém do značné míry spoléhá na lékaře vyššího věku, kteří zatím neodcházejí do důchodu a „přesluhují“. 

Problém si uvědomuje i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který kromě postupného navyšování počtu mediků na vysokých školách chce rovněž zapracovat na lepší organizaci zdravotní péče a informovanosti pacientů o dostupných kapacitách lékařů. Za tím účelem má vzniknout interaktivní online mapa, na níž lidé naleznou lékaře výše uvedených specializací, kteří stále ještě mají kapacity registrovat nové pacienty.

Válek to uvedl po jednání vlády, kde se mimo jiné řešila dostupnost zdravotní péče pro uprchlíky z Ukrajiny. Ti mají často velké potíže najít volného ošetřujícího lékaře. „Ta současná situace některé procesy urychlila. Zveřejníme mapu dostupnosti jednotlivých odborností v České republice až na úroveň okresů. Každý starosta dostane do datové schránky informaci o tom, kde je nejbližší pediatr, praktický lékař, stomatolog, gynekolog s volnou kapacitou,“ řekl ministr.

Informace nejdříve dostanou místní samosprávy, které je budou moci zveřejnit prostřednictvím svých informačních kanálů. Časem by pod resortem měla vzniknout centrální databáze, která lékaře zobrazí na intuitivní online mapě. Resort za tím účelem spolupracuje s krajskými úřady, Svazem měst a obcí České republiky a pojišťovnami. „Věřím, že to budou opravdu praktické kroky, které povedou ke zlepšení zdravotní péče pro české občany. Chci dosáhnout toho, že začneme daleko lépe spolupracovat, abychom dosáhli v těchto čtyřech klíčových oborech dostupnosti zdravotní péče,“ řekl Válek.

Jako první vlaštovka má sloužit Kraj Vysočina. Ministr se tu domluvil s hejtmanem Vítězslavem Schrekem (ODS) na pilotní studii dostupnosti primární péče. Data, která se získají, následně budou porovnána s daty pojišťoven. „Jsem si jistý, že tento pilotní projekt bude mít velmi rychlé výstupy. Během půl roku budeme mít data, která využijeme ke zlepšení dostupnosti zdravotní péče nejenom v tomto kraji, ale i k některým systémovým opatřením, která povedou ke snížení administrativy pro praktické lékaře – na tom jsme se už prakticky dnes dohodli s asociací – a která povedou ke zlepšení dostupnosti péče,“ slíbil ministr.