Konec nekonečných hodin v čekárně? Telemedicína bude zakotvena v právním řádu

Médii to jen prosvištělo, ale pozornost si to zaslouží. Kabinet premiéra Petra Fialy přijal novelu zákona, který do právního řádu zakotvuje telemedicínu

Konec nekonečných hodin v čekárně? Telemedicína bude zakotvena v právním řádu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Novelu na vládu formálně předložil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ale do značné míry si ji odpracoval jeho náměstek Josef Pavlovic. Pokud novela projde parlamentem a podepíše ji prezident, telemedicína bude mít svou oporu přímo v zákoně o zdravotních službách, nikoli jen v metodických pokynech či doporučeních pojišťoven.

„Novela má za cíl umožnit poskytování zdravotních služeb pacientům prostřednictvím telemedicíny – třeba konzultace, posuzování snímků ze zobrazovacích metod a telemonitoring,“ komentuje to přímo Pavlovic. Poskytovatelé zdravotnických služeb tak budou mít „právní jistotu“. Pokud telemedicínské úkony poskytují už teď, činí tak do značné míry v legislativním vakuu.

Samozřejmě se již vynořili i kritici normy. Podle nich hrozí, že budou lékaři telemedicínu zneužívat. Obzvláště špatně se bude kontrolovat, zda za úhrady z veřejného zdravotního pojištění byla realizována skutečná telemedicína, nikoli třeba jen zdvořilý telefonický hovor, jehož jediným cílem je požádat o vystavení e-receptu. Jak ale uvedlo ministerstvo zdravotnictví, další detaily se už budou ladit přímo s pojišťovnami.

Řekněme si otevřeně, že musíme spoléhat zejména na jejich racionální přístup. To, že systém veřejného zdravotního pojištění není bezedný, si jejich šéfové velmi dobře uvědomují.

Kromě telemedicíny ale novela rovněž umožní, aby zdravotnická dokumentace byla vedena i čistě elektronickým způsobem. To by mohlo ušetřit spoustu papíru. Zároveň si ale realisticky připusťme, že ke sdílení elektronických dat mezi jednotlivými poskytovateli máme stále daleko.