Do práce už bez zdravotní prohlídky? Válek chce povinnost zrušit

Odlehčení lékařům, pacientům i zaměstnavatelům. To si slibuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek od změny vyhlášky, v níž chce omezit povinnost absolvovat lékařskou prohlídku před nástupem do nového zaměstnání. 

Do práce už bez zdravotní prohlídky? Válek chce povinnost zrušit
ilustrační foto | Shutterstock.com

V současnosti musí zdravotní prohlídku absolvovat všichni zaměstnanci, kteří nastupují do práce na hlavní pracovní poměr. Ten, kdo ji odmítne, je automaticky považován za zdravotně nezpůsobilého. Pokud by nějaká firma takovou osobu zaměstnala, hrozí jí pokuta.

Zdravotní prohlídku zaměstnanci nejčastěji podstupují u smluvních lékařů zaměstnavatele, případně ji mohou absolvovat u svého praktického lékaře. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale chce tuto povinnost omezit. Prý příliš zatěžuje zdravotníky. Zejména praktičtí lékaři ještě donedávna čelili většímu náporu pacientů z důvodu koronavirové pandemie. Nyní jsou zase problémem stovky tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří potřebují svého ošetřujícího lékaře. 

Válek proto chce, aby potvrzení od lékaře nově nepotřebovali lidé, kteří nastupují do manuálně nenáročné profese, jako je administrativa nebo obchod. „Novelizovat vyhlášku bychom chtěli zhruba do měsíce s platností od září 2022,“ sdělil Válek. Podle ministra se tak lékaři budou moci více věnovat důležitějším činnostem.

Povinnost absolvovat lékařskou prohlídku zůstane v platnosti u fyzicky náročných profesí a nebezpečných prací. Jde o kategorie profesí, u nichž se vyžaduje použití ochranných pomůcek, a ta zaměstnání, ve kterých hrozí nebezpečí i za předpokladu, že zaměstnanec tyto pomůcky používá.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka záměr ministra vítá. Systém pracovnělékařských služeb, jak je tato oblast legislativně pojmenovaná, je podle něj přebujelý. Praktičtí lékaři na to prý upozorňují dlouhodobě a změna by skutečně mohla trochu odlehčit zahlceným ordinacím. Šonka odhaduje, že tato činnost zabírá lékařům zhruba deset až patnáct procent jejich kapacit.