Běženci z Ukrajiny zvyšují nápor na zdravotnictví. Scházejí léky i vakcíny

Pomoc lidem postiženým válkou na Ukrajině má bohužel i své stinné stránky. Lékaři varují zejména před zvýšeným rizikem šíření tuberkulózy, která je jinak v Česku dlouhodobě na ústupu.

Běženci z Ukrajiny zvyšují nápor na zdravotnictví. Scházejí léky i vakcíny
ilustrační foto | Profimedia.cz

„Bohužel Ukrajina patří k zemím, které řadíme mezi rizikové, co se týče výskytu tuberkulózy. Lze předpokládat, že statisíce uprchlíků najdou nový domov v Česku. O všechny se musíme postarat, ale musíme počítat s riziky,“ upozornila profesorka Martina Koziar Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti. 

Podle lékařky Česko nebylo připraveno na podobné události, nedisponuje tedy dostatečnými zásobami vakcín proti tuberkulóze ani účinnými léky. „Okamžitě se objednaly další dodávky. Bohužel to ale nebude hned. Farmaceutické firmy obvykle plánují výrobu na rok dopředu a není snadné rychle navýšit kapacitu,“ řekla Vašáková. 

Docent Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním a přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice Brno, navíc varuje před šířením zákeřnější, multirezistentní formy tuberkulózy. Na tu neúčinkují běžná antituberkulotika, odlišný je i léčebný režim. „Budeme se muset připravit na nápor těchto komplikovaných případů,“ uvedl lékař.

Uprchlíci by podle odborníků měli absolvovat lékařskou prohlídku. Její součástí by mohl být například i rentgen hrudníku.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek již dříve v rozhovoru na TV Prima upozornil na celkově špatný zdravotní stav běženců. Zdůraznil zejména riziko šíření koronaviru. Většina lidí se totiž na Ukrajině proti covidu-19 očkovala ruským Sputnikem V, jehož účinnost je sporná. Sputnik V dosud neobdržel kladné stanovisko k registraci od Evropské lékové agentury a Evropská komise jej neuznala za bezpečnou a funkční vakcínu.

Kromě toho Ukrajina patří k regionům s častým výskytem HIV. Vysoké riziko představují také spalničky a černý kašel.

„Musíme být opatrní při poskytování zdravotnické péče lidem z Ukrajiny. Lidé musí být důkladně zkontrolováni. Děti by měly být co nejrychleji naočkovány podle požadavků české legislativy,“ řekl Kubek.