Nemehla v akci

Ve světě finišují přípravy na očkování, v Česku řešíme mikromanagement výdejových okének.

Pokud v této zemi dosud existoval optimista, který doufal, že nás vláda Andreje Babiše nakonec přece jen provede pandemií do úspěšného konce, musel v uplynulých dvou týdnech přijít o iluze i on. Přešlapy kabinetu ANO a ČSSD už nejde nazvat ojedinělými chybami, ale čirou neschopností. 

A tak zatímco ve většině vyspělých zemí politici finišují s přípravami na očkování, a někde s ním dokonce už začali, český premiér věnoval poslední dny mikromanagementu výdejových okének.

Nejprve vláda zakázala prodej nápojů s sebou – jejich popíjení na náměstích je prý příliš rizikové. V opatření ovšem spolu se svařákem zatrhla i nealko a lidé si kvůli tomu nosili kelímky z kaváren schované v papírových pytlících. Kritika vyburcovala premiéra k akci. Osobně se o povolení kávy v kelímku zasadil. Ministerstvo zdravotnictví ovšem při úpravách restrikcí sice povolilo nápoje s sebou, pro změnu ale omylem zakázalo prodej čepovaných nápojů v restauracích. Prý překlep, vysvětlovalo.

Vtipný kousek resort také předvedl, když při zpřísňování opatření nechal otevřené malé obchody nebo některé provozovny služeb. Zároveň ale do nařízení zanesl omezené vycházení jen za nutnými účely. Úřad tak de facto zakázal lidem courat po nákupech do oněch otevřených obchodů. Když na to právníci upozornili, odbyl je s tím, že nařízení špatně pochopili.

Výsledkem neschopnosti správně napsat vlastní nařízení je naprostá ztráta důvěry lidí. Kdyby nehrozily zdravotní a ekonomické problémy, bylo by to vlastně k smíchu. Babišovo heslo – Jsme schopný národ, ale řídí nás nemehla – dostalo zcela nový náboj.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní