Nejhorší selhání

Andrej Babiš směřuje k tomu, aby po řadě fatálních chyb při řešení pandemie selhal i v tom vůbec nejdůležitějším úkolu: vakcinaci.

Ministr zdravotnictví minulý týden poprvé přiznal, co už delší dobu mohl přehlédnout jen slepý nebo zaslepený. Vláda ztratila kontrolu nad vývojem pandemie, její opatření nefungují a o své zdraví se odteď musí postarat každý sám.

Ani vládní kapitulace ale nebyla nejhorší zprávou posledních dní. Statistiky o očkování ukázaly, že Andrej Babiš směřuje k tomu, aby po řadě fatálních chyb při řešení pandemie selhal i v tom vůbec nejdůležitějším úkolu.

Dosud se premiér, jinak též očkovací koordinátor, pokoušel svalit vinu za pomalou vakcinaci na Evropskou komisi, která zajistila žalostně malé dodávky. Data o očkování jej ale usvědčila ze lži: v Česku podle nich nezvládneme spotřebovat ani to málo, co v rámci přídělů dostaneme.

Jediné vakcíny, které se daří promptně vyčerpat, jsou přípravky Pfizer/BioNTech. Důvod? Jejich distribuci na očkovací místa zajišťuje výrobce. Naopak ampule od konkurenční společnosti AstraZeneca musíme lékařům dopravit sami. Výsledek? Za čtrnáct dní se jich nevyočkovala ani desetina. Perličkou je pak vládní plán, podle kterého mají vakcínu dostat senioři. Zahraniční studie přitom ukazují, že právě pro ně je AstraZeneca nejméně účinná...

Babiš si podceněním vakcinace zahrává. Frustrace a nedůvěra lidí rostou s každou další lží a nesplněným slibem. Ty dosavadní sice mají drtivé důsledky na zdravotní i ekonomickou situaci, lidé by je ale dokázali odpustit. Pořád mohli spoléhat na vakcínu. Pokud je Babiš připraví i o tuto poslední šanci, dosáhne frustrace vrcholu. Žádnou jinou cestu z pandemie, odmyslímeli živelné promoření, zatím totiž nikdo nevymyslel.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní