Místo jablek řepka. Čeští ovocnáři zlikvidují kvůli nízkým cenám až 10 procent sadů

Po letošní sezoně zlikvidují čeští pěstitelé jablek tisíc až 1,5 tisíce hektarů sadů. Může za to přebytek úrody v Evropě a levný dovoz z Polska.

Místo jablek řepka. Čeští ovocnáři zlikvidují kvůli nízkým cenám až 10 procent sadů
ilustrační foto | Shutterstock.com

Vzhledem k tomu, že rozloha sadů letos činila celkem 11,5 tisíce hektarů, by tak z české krajiny přes zimu mohlo zmizet až deset procent sadů. Ty nahradí nejspíše pole pro pěstování obilnin nebo řepky. Už za minulou zimu se přitom rozloha sadů snížila o 6,5 procenta. Oznámil to předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. 

Ovocnáře k likvidaci sadů nutí především nízké výkupní ceny, které sráží hlavně levný dovoz z Polska, odkud se před vypuknutím konfliktu na Ukrajině vyvážela do východní Evropy včetně Ruska. A obchodní řetězce pak podle Ludvíka situace zneužívají k tlaku na české farmáře. „Nejsou ochotni platit alespoň nákladovou cenu a tlačí cenu dolů na úroveň polských jablek,“ doplnil. 

Téměř devadesát procent tuzemského ovocnářství tvoří pěstování jablek. Přestože většina potravin výrazně podražuje, cena jablek je podle Ludvíka nižší než loni i předloni.

Ovocnáři přitom varují, že z české krajiny ovocné sady mizí dlouhodobě – jen za posledních 33 let bylo zlikvidováno 43 procent ploch sadů. „Je to více než deset milionů ovocných stromů jen u profesionálních pěstitelů,“ uvedl Ludvík.

Zmínil také, že každoročně se vysází méně nových sadů. Letos se podle něj odhaduje, že se vysadí jen zhruba 150 hektarů, dlouhodobý průměr přitom byl ještě donedávna zhruba 400 hektarů ročně.