Trudný život jablíčkářů. Z Česka mizí jabloně, třešně i broskvoně

V Česku a Evropě mizejí jabloňové sady. Navzdory dotacím i poptávce.

Trudný život jablíčkářů. Z Česka mizí jabloně, třešně i broskvoně
ilustrační foto | Shutterstock.com

Evropská komise vyšetřuje přidělení dotací na obnovu ovocných sadů třem velkým tuzemským pěstitelům. Celkem 24,5 milionu korun získaly firmy z holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, z Agra Měřín miliardáře Gabriela Večeři a ze skupiny Úsovsko exministra zemědělství Jiřího Milka. Podpora přitom byla určena malým firmám.

Agrárníci se nařčení brání. Podle Milka úřady Úsovsku peníze přikleply navzdory tomu, že se společnost nikdy netajila tím, že je velkou firmou. Mělo se tak stát dříve, než sám nastoupil na ministerstvo. Pochybení tak vidí především na straně českých úřadů a 4,5 milionu korun vrátit nechce.

Úsovsko se proto se svými argumenty obrátilo na Evropskou komisi dopisem, který má týdeník Hrot k dispozici. V něm vedle právních argumentů popisuje ovšem také neveselou situaci českých ovocnářů. Vrácení peněz a případné uzavření kohoutů dalších ovocnářských dotací by znamenaly i konec jablečného podnikání skupiny, která dříve byla největším producentem jablek v Česku. Navzdory dotační podpoře tratila na jablkách za posledních osm let v průměru 4,1 milionu korun ročně, a své jabloňové sady proto zredukovala z 350 na 223 hektarů. „Je to totálně nerentabilní. Škodovka také nevyrábí model, který je ztrátový,“ řekl nedávno v rozhovoru pro týdeník Hrot Jiří Milek.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit