Majitel směnky žene Krúpu do insolvence. Je falešná, reaguje finančník

V rámci bojů kolem kolabující skupiny Arca Investments přibývá další dějová linie. Soud zahájil insolvenční řízení se zakladatelem skupiny Pavolem Krúpou, který vede ostré spory s jejím současným vedením.

Majitel směnky žene Krúpu do insolvence. Je falešná, reaguje finančník
Pavol Krúpa | Jan Rasch

Soud tak rozhodl na základě podání majitele splatné směnky ve výši 13,9 milionu korun Lumíra Zezulky. „Tato vyhláška není rozhodnutím o tom, zda podaný návrh je důvodný,“ stojí v rozhodnutí soudu. Tímto rozhodnutím nicméně insolvenční proces zároveň zahájil.

Samotného Krúpu návrh očividně zaskočil. „Vůbec nevím, o čem je řeč, ale jestli je to pravda, je to na náhradu škody. Pan Zezulka operuje směnkou s falešným avalem a dobře to ví. Vědomě se dopouští zločinu a maření spravedlnosti,“ uvedl pro týdeník Hrot Krúpa.

O pravost některých směnek už Krúpa vede spory se současným vedením skupiny Arca v čele s jejím majoritním vlastníkem Rastislavem Veličem. Dotyčnou směnku emitovala skupina Arca Investments 24. července 2019 a její splatnost byla k 23. červenci loňského roku. Krúpa měl směnku podepsat jako avalista, tedy směnečný ručitel. Pravost podpisu ale zpochybňuje. „Považuji to za snahu zločinecké organizované skupiny kolem Veliče. V České republice nemám trvalý pobyt a i v tomto ohledu je návrh neopodstatněný a šikanózní,“ dodal Krúpa s tím, že si na Zezulkovi bude nárokovat způsobenou škodu a podává na něj a na skupinu kolem Veliče další trestní oznámení.

Boje o samotnou skupinku Arca se zatím nesou ve znamení sporu o to, kde se krach skupiny bude řešit. Zakladatel Arca Capital Krúpa, který dnes stojí proti současnému vedení skupiny spíše osamocen, se zatím v tomto případě může spolehnout na rozhodování českých soudů. I další návrh na reorganizaci v Česku, kterou prosazuje Velič se svými advokáty i největšími věřiteli, totiž soud smetl ze stolu s tím, že pro českou insolvenci není důvod. Mateřská skupina Arca Investments je formálně slovenskou společností. Soud neuznal argumenty Veliče a také J&T Banky, že centrum byznysových zájmů skupiny se nachází v Česku. Teď se čeká na rozhodnutí vrchního soudu ohledně odvolání.

Krúpa mezitím čelí tlaku ze strany amerických úřadů, které jej vyšetřují z údajné šikany Zdeňka Bakaly. Spor o Arcu se tak rozehrává na několika rozsáhlých bitevních polích. Dnes přibylo pro Krúpu i to nejméně příjemné, kdy soud bude zjišťovat jeho ekonomický stav jako fyzické osoby.