Česká, nebo slovenská Arca? To je, oč tu běží

Šachovnice boje o krachující investiční skupinu Arca Investments se začíná plnit. Teď se válčí o to, kde se miliardová partie rozehraje.

Česká, nebo slovenská Arca? To je, oč tu běží
Rastislav Velič | Hynek Glos

Začátek roku je pro Rastislava Veliče, současného šéfa kolabující skupiny Arca Investments s celkovými dluhy 25 miliard korun, ve znamení naděje. A ta, jak víme, umírá zpravidla poslední. 

Velič a jeho tým renomovaných právníků z advokátní kanceláře Badokh před Vánocemi vytasili vlastní plán na záchranu skupiny. U soudu na 300 stranách popsali strukturu problémů, dluhů i pohledávek a naznačili cestu, která by Arcu měla zachránit. Tou cestou je reorganizace podle českých zákonů, která by podle nich měla zajistit věřitelům více než padesátiprocentní návratnost pohledávek.

Na detaily reorganizačního plánu si sice ještě musíme počkat, mnohem důležitější je však fakt, že se Veličovi ‒a hlavně jeho advokátu Petrovi Kuhnovi ‒ podařilo na svou stranu naklonit většinu z klíčových hráčů v případu i potenciálních nepřátel. Byť jde o alianci křehkou, kde každý sleduje zejména vlastní zájem. 

Přesilovka

I tak ve válce, kde soupeřící póly představují někdejší přátelé a společníci Rastislav Velič a Pavol Krúpa, dnes tahá za delší konec právě Velič. 

Na jeho plán nakonec kývla strategicky důležitá J&T Banka, největší a jediný zajištěný věřitel skupiny Arca Investments s pohledávkou ve výši 451 milionů korun. Vztahy Veliče s J&T přitom ještě před několika týdny měly k byznysovému přátelství daleko. Lidsky nacházel v J&T větší pochopení právě Krúpa, který banku naopak štval proti Veličovi. Krúpa je od konce 90. let dlouholetý přítel Patrika Tkáče. Nakonec mu to ale nebylo nic platné. Štěpán Ašer a Igor Kováč, hlavní šéfové J&T Banky, si nakonec prosadili méně osobní a více pragmatický přístup, který je nakonec svedl k jednomu stolu právě s Kuhnem a Veličem.

V případě J&T nejde o hluboké lidské sympatie, ale spíše o ochranu svých dřívějších investic a také otevření cesty k zajímavým aktivům skupiny Arca. Úvěr má Tkáč a spol. zajištěný akciemi realitního fondu Nova Real Estate. Banka se navíc zavázala dofinancovat projekty v rozvojové fázi v oblasti nemovitostí a energetiky.

Vedle toho Velič stále vyjednává s britským fondem Blantyre Capital, který už před časem představil jako strategického partnera pro reorganizaci skupiny. Arca v podání u soudu popisuje reorganizaci tak, že vznikne společnost MidCo, do které se vloží rozvojová část majetku a část nerozvojového majetku, kterou nebylo účelné prodat v průběhu reorganizace. Tento majetek by se měl během pěti let významně zhodnotit, z čehož by měli profitovat i věřitelé skupiny. V MidCo by měli držet podíl Britové, tedy pokud roli strategického investora přijmou, a také věřitelé skupiny Arca.

Návrh na reorganizaci však zároveň odhaluje obrovské množství obchodních vztahů napříč skupinou i mimo ni. Seznam závazků a pohledávek (přičemž většina z nich se odehrává v různě propojených společnostech) je výmluvný a zajisté otevírá cestu k nekonečným soudním sporům. 

I proto Kuhn s Veličem bedlivě sledují případné konkurenční proudy v případu a snaží se je dostat na svou stranu. To se jim dost možná podařilo také v případě brněnského fondu IFIS, který přitom jako první v Česku zahájil na skupinu Arca otevřený útok.  

Krúpa proti všem

Jediným dnes skutečným oponentem jejich snažení zůstává Pavol Krúpa, u kterého obchodní spory s Veličem zmutovaly do extrémně osobní a vyhrocené vřavy, kde se hraje všemi dostupnými zbraněmi – od soudních útoků, trestních oznámení až po praktiky průmyslové špionáže, pomluv a očerňování u úřadů i ve slovenském bulváru.

Teď jde zejména o to, kde se nakonec insolvence skupiny Arca Investments bude odehrávat. Není totiž zdaleka jasné, zda je Arca víc slovenská, nebo česká. Odpověď pak určí, zda se proces odehraje u soudů na Slovensku, nebo u nás. A to pro zúčastněné není zdaleka formalita.  

Kuhn s Veličem spoléhají na to, že to bude v Česku. Zdejší prostředí zkušený insolvenční stratég, sám autor několika tuzemských právních norem, Petr Kuhn dobře zná. Pravidla pro reorganizaci jsou v Česku přece jen o něco mírnější (na Slovensku je reorganizace podmíněná 50procentní výtěžností pro věřitele). Navíc Kuhn navrhuje do role insolvenčního správce dalšího insolvenčního matadora Leea Loudu.

Slovenská cesta by pro Veličovy spojence byla přece jen méně uchopitelná. Po ní ale naopak volá Krúpa a třeba i další spolumajitel skupiny Arca Investments Peter Krištofovič. 

České soudy zatím Veličovi příliš klidu nedodaly. Se snahou rozjet insolvenci skupiny Arca v Česku narazil už zmiňovaný fond IFIS. Městský soud v Praze rozhodl, že řešit úpadek skupiny nenáleží českým soudům, ale právě slovenským. Jeho rozhodnutí později potvrdil i pražský vrchní soud, což Krúpa vítá.   

„Vrchní soud v Praze svým usnesením potvrdil má tvrzení, že centrum hlavních zájmů společnosti se nachází na Slovensku, nikoliv v České republice. Je nezbytné, aby bylo zabráněno účelovým snahám vedení společnosti Arca Investments o obcházení zákona, zneužití české legislativy a aby došlo k zamezení nečestného taktizování při výběru soudu,“ přisazuje si Krúpa. 

„Popírat to znamená pouze další snahu vedení firmy vyhnout se dohledu slovenských orgánů, policie, speciální prokuratury, včetně NAKA, která učinila ve slovenském sídle společnosti před více než dvěma týdny razii,“ dodává.

Praha, nebo Bratislava

Kuhn ale věří, že českou cestu zdůvodnil soudu lépe než IFIS, a snaží se proto rozjet v Česku nové řízení, které by příslušnost českých soudů opět vyhodnotilo. 

Pravdou je, že Arca Investments je sice slovenskou společností se sídlem v Bratislavě, která zákonnou ochranu před věřiteli využívala na Slovensku, zároveň drtivá většina věřitelů pochází z Česka, největší zajištěný věřitel a hlavní financující peněžní ústav J&T Banka je také českou společností a v Česku se odehrává také velká část jejích byznysových aktivit. Podle Kuhna navíc řízení skupiny reálně probíhá z pražských kanceláří, nikoliv z Bratislavy. Zda mu soud vyhoví, se teprve ukáže. Každopádně půjde o klíčové rozhodnutí, které naznačí šance obou znepřátelených táborů. Pokud Arca skončí v rukou slovenských soudců, šance Pavola Krúpy vzrostou, navzdory současné přesile jeho nepřátel.

Tým "A"
Rastislav Velič Jako většinový majitel skupiny Arca a současný šéf má teď nejvíce napilno. Nese značnou část odpovědnosti za současné problémy i jejich řešení. Jeho velikášství v kombinaci s covidem dohnalo skupinu Arca na hranu bankrotu. Navíc čelí obvinění svého bývalého společníka Pavola Krúpy, že nestandardními operacemi vyvádí majetek ze skupiny. Vsadil ale na silné spojence, kteří s ním chtějí protlačit reorganizaci.
Petr Kuhn Partner advokátní kanceláře Badokh a přední český expert na insolvence a obchodní právo po měsících rozmýšlení přijal nabídku od Veliče režírovat záchranu skupiny Arca Investments. Někdejší šéf pražské kanceláře White & Case a dlouholetý obránce manželů Písaříkových v bojích o skupinu Bohemia Energy pro Veliče nachystal obsáhlý a ambiciózní návrh na reorganizaci skupiny. Klíčové pro něj nyní bude udržet proces v Česku.
Marek Indra (IFIS) Brněnský advokát platí za mozek a hlavního investora fondu IFIS, který se agilně projevuje v řadě insolvenčních kauz. Vzpomeňme třeba PSJ a nyní hlavně Arcu. IFIS získal část pohledávek a jako první začal tlačit na insolvenci jak skupiny Arca Investments, tak samotného Veliče. Nejdříve spolupracoval s Krúpou, ale dnes stojí naopak na straně Veliče, spojuje je zájem zachovat proces v Praze. Svou pozici si upevnil, když získal zajištění za společností Františkovy Lázně Savoy od Raiffeisenbank.
Patrik Tkáč (J&T Banka) Vládce skupiny J&T pojí dlouholeté přátelství s Pavolem Krúpou. Ve složitém procesu si ale nakonec manažeři J&T Banky prosadili, že z taktických důvodů podpoří raději Veliče a jeho advokáty v plánech na reorganizaci. Jako největší zajištěný věřitel mají stanout ve věřitelském výboru a nadále se podílet financování vybraných projektů skupiny Arca. Samozřejmě, že jde o pragmatický postoj, který má J&T pomoci ochránit své peníze a zájmy zejména v energetické a realitní části skupiny.
Petr Bujnoch Pražský podnikatel a vymahač je také specialistou na insolvence. Muž vyznávající tvrdou hru našel s Veličem společnou řeč při řešení pohledávek skupiny Arca za Tomášem Bártou, kterého Bujnoch zcela obklíčil a skrze kterého chce ostřelovat Jiřího Písaříka se ženou Hanou. Je paradoxní, že v Arce stojí na stejné straně jako Petr Kuhn, který hájí Písaříkovy.
Blantyre Capital Role anglického fondu Blantyre, který je odnoží slavných amerických nájezdníků KKR, se teprve krystalizuje. Velič je před časem představil jako partnery pro budoucí přestavbu skupiny Arca. Měli by pomoci vykupovat některé pohledávky a následně přebírat část aktiv. Podrobnosti Kuhn představí až v samotném reorganizačním plánu.
Lee Louda Zkušený insolvenční správce, známý například z obřích kauz, jako je OKD a Kordárna, je Kuhnovým kandidátem na správce skupiny Arca Investments. V Česku patří mezi nejostřílenější správce s velkými zkušenostmi i zázemím. Měl by ve spolupráci s největšími věřiteli skupinu provést reorganizací.
Petr Bouma Mohl to být Veličův silný a nebezpečný protivník. Bouma, někdejší spolumajitel sázkové kanceláře Fortuna, je pokerový hráč a tak trochu gambler. Nenápadný miliardář do skupiny Arca investoval stovky milionů, část z nich si ale dokázal dozajistit nemovitostmi na pražské Malé Straně a zároveň pomohl vyplatit Privatbanku ze skupiny Penta.
Tým "B"
Pavol Krúpa Zakladatel skupina Arca a investiční bouřlivák Pavol Krúpa je dnes trochu osamoceným střelcem v poli, ačkoliv svou agilitou a nevybíravými metodami jeho pozice není rozhodně slabá. Jeho tým, který dnes tvoří asi pět lidí, ostřeluje Veličovy kroky všemi způsoby, také nedávný zásah policejního komanda v bratislavském sídle skupiny je podle všeho jeho dílem. U soudu tlačí na konkurz skupiny realizovaný na Slovensku. Veliče obviňuje z tunelování.
Peter Krištofovič Slovenský finančník stál u vzniku skupina Arca po boku Krúpy. Od jejího byznysu se pak řadu let držel stranou, na Slovensku založil vlastní investiční skupinu, zaměřoval se na vzdělávání i nemovitosti. V Arce ale nadále drží 30 procent, což z něj dělá druhého největšího akcionáře po Veličovi. V současné válce ale stojí proti němu. Stejně jako Krúpa volá po insolvenci na Slovensku.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní