Arca je v úpadku. Insolvenci v Česku povede správce Lee Louda

Jen dva týdny po rozhodnutí Vrchního soudu potvrdil ten městský úpadek skupiny Arca Investments v Česku. Oficiálně se tím zahajuje ostře sledovaný krach jedné z největších investičních skupin na trhu. Insolvenčním správcem soud jmenoval Lee Loudu. 

Arca je v úpadku. Insolvenci v Česku povede správce Lee Louda
Rastislav Velič | foto Hynek Glos týdeník Hrot

Úterním rozhodnutím Městský soud v Praze zahajuje místní insolvenční řízení, jež se týká majetku dlužníka na území České republiky. Otázku centra ekonomického zájmu celé skupiny tím ale řešena zcela není. Část věřitelů a také zakladatel Arcy Pavol Krúpa totiž tlačí na řešení úpadku skupiny na Slovensku, neboť Arca oficiálně sídlí v Bratislavě. 

Současné vedení skupiny a jeho advokáti ale prosazuje českou cestu. Právě v Česku se chce pokusit obrovský kolos reorganizovat za pomocí britského fondu Blantyre Capital. Toto rozhodnutí soudu je pro ně dílčím vítězstvím. 

Stejně tak jmenování Lee Loudy prozatímním insolvenčním správcem jsou body pro Rastislava Veliče, většinového majitele skupiny, a jeho advokáta Petra Kuhna. Louda, insolvenční matador známý například z kauzy OKD, již dohlíží na dlužnickou reorganizaci dceřiné společnosti Františkovy Lázně Savoy. I tam se ale tento týden strhla mela, když plán společnost reorganizovat narazil na schůzi věřitelů. Po roztržce dlužníka s jedním z věřitelů, investičním fondem IFIS, bylo jednání věřitelské schůzce odročeno.

Další právní bitva se teď dá očekávat o to, zda v Česku poběží hlavní, nebo vedlejší řízení. 

Nyní se začnou vykládat karty na stůl. Soud vyzval všechny věřitele, aby do dvou měsíců přihlásili své pohledávky. Na 25. srpna pak stanovil schůzi věřitelů a přezkumné jednání pohledávek. Stejně tak se bude volit věřitelský výbor, veledůležitý orgán pro další směřování procesu. 

Do té doby by měl Rastislav Velič přijít s návrhem na reorganizaci a formálně se pochlubit britským partnerem. Pokud to neudělá co nejdříve, dá prostor svým soupeřům. A těch je v celém případu mnoho.