Arca ukázala karty. Chystá v Česku reorganizaci

Den před Vánocemi eskaluje vývoj v největší insolvenční kauze posledních let. Slovensko-česká investiční skupina Arca Investments se chce reorganizovat v Česku. Poprvé také odhalila výši svých dluhů i počet věřitelů. A také své spojence. 

Arca ukázala karty. Chystá v Česku reorganizaci
Rastislav Velič | Hynek Glos

Rozhodně to neznamená ukončení bojů mezi současným šéfem a hlavním akcionářem Slovákem Rastislavem Veličem a zakladatelem skupiny Pavolem Krúpou. Spíše naopak. Ta skutečná pravá válka tímto podáním teprve začíná.

Slovenská společnost Arca Investments na sebe u Městského soudu v Praze podala insolvenční návrh a zároveň soud požádala o povolení řešit svou situaci reorganizací. Podle Veliče a jeho advokátů jeho plán zajistí věřitelům nejméně 50procentní návratnost jejich pohledávek. 

„Současná pandemie a s ní spojené restrikce výrazně zpomalily některé naše projekty a ze dne na den  zcela ochromily celou řadu našich do té doby prosperujících firem. Během velmi krátké doby jsme se tak  vlivem okolností, které jsme nemohli jakkoli ovlivnit, dostali do situace, kterou lze řešit jen  reorganizací,“ vysvětluje postup skupiny Arca její většinový akcionář Rastislav Velič. 

„Reorganizace je tím nejlepším řešením především pro naše nezajištěné věřitele. Ti díky ní získají zpět  nejméně polovinu hodnoty svých pohledávek. Věřím, že to ve finále bude ještě více,“ dodal.

V případě povolení reorganizace bude mít společnost Arca Investments 120 dní na předložení  reorganizačního plánu. Velič se spojil s poradci Tarpan Partners a advokátní  kanceláří BADOKH, kde je jeho hlavním rádcem známý pražský advokát Petr Kuhn, známý například z válek o Bohemia Energy, kde řadu let organizuje právní obranu manželů Písaříkových. „Reorganizační plán zajistí především co možná nejvyšší uspokojení našich věřitelů. Zároveň ale povede ke vzniku nové, zajisté menší, ale o to zdravější a rychleji rostoucí společnosti,“ vysvětluje Velič. 

Z jeho slov se dá očekávat, že Arca se v rámci procesu rozseká na kousky, mnoho aktiv bude zpeněženo a převedeno věřitelům a finančním partnerům. Těmi podle všeho budou skupina J&T, která údajně projevila zájem o energetická aktiva, a také mezinárodní fond Blantyre Capital, který už dříve Velič představil jako svého strategického partnera pro přestavbu skupiny.

O tom, že se Velič a Kuhn opírají o podporu skupiny J&T, svědčí i fakt, že skupinu Patrika Tkáče navrhují do vedení  prozatímního věřitelského výboru.  

Společnost Arca Investments podala insolvenční návrh v Česku kvůli zdejší legislativě a také kvůli tomu, že se zde nachází místo hlavních zájmů společnosti. O tom se ale v minulosti vedla řada sporů. Krúpa například přesunutí procesu do Česka kritizuje. 

Skupina také poprvé oficiálně vyčíslila výši svých dluhů. Ty podle prohlášení dosahují 18,6 miliardy korun. Z toho 15,5 miliardy, tedy přes 80 procent, tvoří její směnečné programy. Celkově skupina eviduje 1889 věřitelů, 80 procent z nich pochází z Česka. Jediným zajištěným věřitelem skupiny Arca Investments je J&T Banka.

Celý proces ale bude ještě složitější, neboť stranou stojí český fond Arca Capital CEE, o jehož kontrolu se Krúpa s Veličem přetahují, ale i další čtyři desítky společností, kde má Arca podíl nebo se podílela na jejich financování. 

Také struktura největších věřitelů skupiny ukazuje, jak obtížný případ všechny zúčastněné čeká. Mnohdy jde totiž o společnosti, které jsou s Arca Investments různými způsoby provázané. Vůbec největším věřitelem skupiny je investiční fond Nova Money Market, kterému Arca dluží 674 milionů korun. Druhá je J&T Banka s pohledávkou ve výši 451 milionů. V desítce největších věřitelů, jejichž postoj zásadně ovlivní průběh celého řízení, se nachází také britská entita skupiny Arca Capital Ltd.,  rakouská Wiener Privatbank, česká Arca Capital Bohemia, či slovenská stavební skupina Apollo Group. Celkově závazky z koncernu dlužníka tvoří více než dvě miliardy korun.