Z ČEZ na ERÚ? Vyhozený lobbista Kanta z energetiky nezmizí

Lobbisté blízcí skupině EPH miliardáře Daniela Křetínského usilují o odchod radního Krejcara a jeho nahrazení vstřícnější osobou

Z ČEZ na ERÚ? Vyhozený lobbista Kanta z energetiky nezmizí
Jan Kanta | Archiv

Kdo obsadí místo v Radě Energetického regulačního úřadu, které se má uvolnit na konci července? Jedna možnost je, že pozici obhájí současný radní Rostislav Krejcar. Ale může to být i někdo jiný. Podle tří dobře informovaných zdrojů týdeníku Hrot se lobbisté napojení na teplárenství a skupinu EPH snaží na Krejcarovo místo protlačit bývalého právního experta Skupiny ČEZ Jana Kantu.

Hlavní důvod je následující. Po loňské obměně tří z pěti radních získal Energetický regulační úřad (ERÚ) opět větší sebevědomí a rozhoduje s vyšší profesionalitou. Například na konci loňského roku snížil dotace na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, čímž rozzruřil mnohé vlastníky uhelných tepláren. Z pětice radních vyniká přísností k velkým energetickým skupinám právě Rostislav Krejcar.

Kanta se po dlouhých 15 let věnoval tomu, aby nově vznikající zákony a vyhlášky byly v souladu se zájmy jeho zaměstnavatele – společnosti ČEZ. Má pověst vlivného lobbisty, který měl donedávna otevřené dveře na ministerstvu průmyslu a obchodu i na ERÚ. Přesto ČEZ Kantu letos ze svých služeb překvapivě propustil, o čemž týdeník Hrot jako první informoval na začátku dubna.

Obavy z narušení nezávislosti úřadu přiměly zbývající čtyři členy Rady ERÚ k neobvyklému činu. Dopisem vyzvali vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka, aby potvrdil Krejcara ve funkci. Upozorňují v něm, že Krejcar má na starosti nastavení podmínek regulace cen elektřiny a plynu v dalších pěti letech a také má ze všech radních nejvíc informací o nedořešených kauzách z minulosti. 

Jmenování radních je v kompetenci vlády, rozhodnutí lze očekávat v červnu nebo v červenci. Bylo by docela pikantní, pokud vláda Andreje Babiše, která loni v červenci odvolala z funkce dva členy Rady ERÚ Vladimíra Outratu a Vladimíra Vlka kvůli přijímání pokynů od velkých energetických skupin, nyní otočila přístup o 180 stupňů.

Kdo jsou nejvlivnější lobbisté v energetice? Koho zastupují a u koho mají dveře otevřené? Více se dozvíte v týdeníku Hrot 2/2020, který vyjde v pondělí 18. května. Předplatit si jej můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní