Konec Kantových zákonů? ČEZ propustil svého lobbistu

V ČEZ končí významný manažer s pověstí „šedé eminence“, která má nadstandardní vztahy se státní správou a dokáže ovlivnit podobu zákonů a vyhlášek. Jeho kritici dokonce svého času s nadsázkou hovořili o „Kantových zákonech“.

Konec Kantových zákonů? ČEZ propustil svého lobbistu
Jan Kanta | Archiv

Jan Kanta měl v ČEZ po dlouhých 15 let na starosti legislativu a regulaci, podle zjištění webu Tydenikhrot.cz však nedávno ve funkci skončil. Jeho odchod z funkce potvrdil webu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Honza Kanta opustil Skupinu ČEZ v rámci restrukturalizace útvaru Public affairs a z důvodu úspor byla funkce pana Kanty zrušena. Došlo tak ke vzájemné dohodě o ukončení pracovního poměru,“ uvedl Kříž. Ve funkci naopak zůstává Kantova přímá nadřízená – ředitelka útvaru Public Affairs Zuzana Krejčiříková.

Zdroje z prostředí české energetiky popisují Jana Kantu jako lobbistu, který měl po dlouhé roky otevřené dveře na ministerstvu průmyslu a obchodu i na Energetickém regulačním úřadu. Tam, kde neuspěl jako reprezentant společnosti ČEZ, to zkoušel znovu z pozice legislativního experta Svazu průmyslu a dopravy. Až v posledních třech letech jeho vliv klesl, větší vliv na státní správu má v poslední době lobbista skupiny EPH Jiří Feist.

Zřejmě nejvíc Kantu zviditelnil bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Ten v roce 2011 ostře kritizoval návrh zákona o podporovaných zdrojích energie, který zhoršil podmínky pro podnikání v oboru zelené energetiky. Podle Bursíka bylo na nové legislativě znát, že se nejedná o dílo ministerstva průmyslu, a označil jej za „Kantův zákon“. Do podezření se později dostaly i jiné zákony. ČEZ se hájil tím, že žádné zákony nepíše, ale že se aktivně účastní jejich přípravy.

Další změny v ČEZ

Zrušení Kantovy pozice nebyla jediná změna, která se v manažerských strukturách Skupiny ČEZ odehrála. K poslednímu březnu skončil v představenstvu ČEZ Distribuce Pavel Šolc, který současně zastával post ředitele úseku Řízení distribučních aktiv. „Pavel Šolc se po 40 letech v energetice rozhodl pro jiné výzvy,“ reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Šolc byl vlivnou postavou české energetiky hlavně v letech 2012 až 2015, kdy byl náměstkem ministra průmyslu a obchodu.

Podle názoru jednoho znalce zákulisí dění v české energetice se oba odchody měly odehrát na přání premiéra Andreje Babiše. V případě Šolce vadil fakt, že byl náměstkem v době, kdy resort průmysl vedl Jan Mládek z ČSSD. Kantovi mohlo uškodit, že se podílel na ovlivňování chodu Energetického regulačního úřadu. 

Pro připomenutí: Babišově vládě došla trpělivost v červenci loňského roku, kdy kvůli nezdravým vazbám na velké energetické skupiny odvolala z funkcí členů Rady ERÚ Vladimíra Vlka a Vladimíra Outratu; třetímu radnímu Janu Pokornému neprodloužila mandát.