Vedení ERÚ si nakonec nepolepší, stát zvýšení platů zařízl

Energetický regulační úřad v rámci novely energetického zákona navrhl i zvýšení platů pro řadové členy rady úřadu. Ministerstvo průmyslu přilepšení odmítlo.

Vedení ERÚ si nakonec nepolepší, stát zvýšení platů zařízl
Vladimír Outrata | Profimedia.cz

Loňský i předchozí rok v energetice doprovázely nekončící spory uvnitř vedení Energetického regulačního úřadu reprezentovaného pětičlennou radou. Vše vyústilo v překvapivé odvolání nejdříve předsedy Vladimíra Outraty, později dalších tří členů. 

O to překvapivější bylo, když se v připravované novele energetického zákona objevila zmínka, která pro čtveřici řadových členů znamenala značné platové přilepšení. Jejich odměňování se mělo srovnat s předsedou rady, respektive předsedou Nejvyššího kontrolního úřadu, podle kterého se řídí i oceňování vedení ERÚ. 

Omezit šmejdy

Pro řadové členy by to znamenalo několik desítek tisíc korun měsíčně navíc. Jak vyplývá z vypořádání připomínek, sám regulační úřad se změnu pokusil neúspěšně prosadit do návrhu ještě jednou v rámci připomínkového řízení. Jde zároveň o jednu z mála připomínek, které ministerstvo průmyslu a obchodu jakožto předkladatel návrhu ostře odmítlo. 

Cílem novely je omezit činnost takzvaných energetických šmejdů. Jde o obsáhlé téma dotýkající se mnoha hráčů na trhu i státní správy a podle toho také přípravě předcházela poměrně ostrá a zdlouhavá debata. Nakonec se však u většiny bodů podařilo najít kompromis, jednou z mála výjimek je právě oceňování vedení ERÚ.

Spor o Outratu

Některé další body se týkají samotného fungování rady. Nově by jednotliví členové mohli být zvoleni jen dvakrát. Mění se také zdánlivě bezvýznamný bod, podle kterého odvolaný předseda rady může nadále působit jako řadový člen. 

Právě tato drobnost však vyvolala značnou nejistotu v energetickém sektoru poté, co vláda sesadila předsedu Outratu, ponechala mu však funkci řadového radního. S takovou možností však zákon vůbec nepočítal. Nebylo tak jasné, zda odvolání Outraty proběhlo podle regulí, zda je vůbec platné, a jestli tedy platí i veškerá následná rozhodnutí úřadu podepsaná novým šéfem rady. 

Outrata kvůli pochybnému odvolání podal na stát dokonce žalobu, následně ji však stáhl. Zpětvzetí vysvětlil právě tím, že nechtěl zpochybnit platnost klíčových vyhlášek o cenách energií podepsaných svým nástupcem.