Češi vyvinuli unikátní nanomateriál, který zachytí téměř 100 procent virů a bakterií

Marcela Munzarová z Nano Medical ohromila svět svým unikátním materiálem AntiMicrobe Web R. Roušky z něj vyrobené se nemusí po dvou hodinách měnit a mají řadu dalších výhod.

Češi vyvinuli unikátní nanomateriál, který zachytí téměř 100 procent virů a bakterií
Marcela Munzarová | Tomáš Novák týdeník HROT

Marcela Munzarová ohromila svět svým unikátním materiálem AntiMicrobe Web R, který dokáže, jak potvrdila uznávaná laboratoř Nelson Labs v USA, odfiltrovat viry a bakterie s účinností vyšší než 99,9 procenta. V Liberci nyní její firma Nano Medical připravuje materiál pro roušky, kterých se vyrobí několik milionů měsíčně. Vývoj byl přitom původně zaměřen na úplně jiný produkt. Marcela Munzarová se chystala vyrábět speciální nanonáplasti. Pandemie nového typu koronaviru na jaře její plány změnila. A než se k výrobě náplastí konečně dostane, ještě to potrvá.

„Musíme si natvrdo říct, že na podzim roku 2021 budeme jako společnost fungovat ještě v nějakém omezeném režimu. Nemůžeme říkat, že se nám nelíbí roušky, a zároveň nadávat, že nikam nemůžeme chodit,“ říká jedna z mála žen, které v nanotechnologiích ve světě prorazily. Proto se jí také říká Nanolady.

Co si myslíte o trendu odmítání nošení roušek?

Je to taková typická česká vlastnost, že musíme ukázat, že máme svoji hlavu.  V rámci Evropy je to až absurdní. Přitom je to to nejjednodušší, co můžeme spolu s mytím rukou a rozestupy udělat. Rozumím lidem, že je jim to nepříjemné a že je to určitý výdaj pro domácnosti, ale teď není jiná možnost. Vždyť když budeme ty roušky nosit, začne se život vracet k normálu, otevřou se kina, kadeřnictví. To je racionální. Nemůžeme říkat, že se nám nelíbí roušky, a zároveň nadávat, že nikam nemůžeme chodit. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit