Velký nanotechnologický skok

Pomalu se rozvíjející byznys s nanovlákny získal díky wuchanskému viru růstový impulz, ze kterého těží řada českých inovativních firem.

Velký nanotechnologický skok
Pardam Nano4fibers vyrábí stovky tisíc nanovlákenných bezventilových respirátorů měsíčně. Doslova tak zaplavily i stůl ředitele firmy Jana Buka. | Profimedia.cz

Každá krize je příležitost. Epidemie čínského koronaviru se stala impulzem k růstu několika českých firem zaměřených na výrobu inovativních roušek, respirátorů či masek. Společnosti Spur, Pardam či nanoSpace jsou nyní schopné vyrábět miliony kusů roušek a respirátorů s nanovlákny měsíčně. Místo závislosti na dovozu ochranných pomůcek nejisté kvality z Číny začíná být Česko soběstačné a část produkce míří na export.

Radost z úspěchu nicméně firmám kazí přístup Správy státních hmotných rezerv, která stále nakupuje hlavně podle ceny. Speciální roušky a respirátory s nanovlákny či aktivním stříbrem tak stále mají ve státních skladech zavřené dveře. Poptávku táhne hlavně rostoucí zájem domácností a soukromých firem, které neodradí ani vyšší pořizovací cena.

Situace se může brzy změnit také u státních tendrů. „Stát se zatím ve výběrových řízeních řídil pravidlem nejnižší ceny. V případě roušek byli výrobci nanovlákenných roušek diskvalifikováni už v zadání maximálním cenovým stropem. Nicméně podle mých informací je v současné době snaha upravit pravidla zadávání státních tendrů tak, aby se moderní výrobky s vysokou přidanou hodnotou do státních skladů mohly dostat,“ říká předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Poptávku táhnou e-shopy

Růst poptávky je i navzdory laxnímu přístupu státu enormní. Zlínská firma Spur vyrábí nanotextilie od roku 2012, ovšem letos se zájem o ně zvýšil stonásobně. „Při našem průměrném ročním obratu přes jednu miliardu korun budou tržby z tohoto nového segmentu tvořit 15 až 25 procent,“ dodává generální ředitel firmy Spur Tomáš Dudák. Hlavním produktem, na který se firma zaměřila, jsou respirátory s nanovlákny. Prodává je hlavně prostřednictvím e-shopů, včetně svého vlastního.

Spur se účastnil velkého tendru na 22 milionů respirátorů třídy FFP2, který vypsalo ministerstvo vnitra. „Skončili jsme na druhém místě, naše cena byla o 0,60 koruny za kus vyšší než u konkurenčního respirátoru dováženého z Číny. Tedy jsme vyzváni k dodávce pouze v případě, že vítěz nebude schopen dodávat. Prozatím jsme obdrželi objednávku na 1,5 milionu respirátorů FFP2 s termínem dodání do konce října,“ zmiňuje Tomáš Dudák.

Skokový růst zaznamenala také firma Pardam Nano4fibers z Roudnice nad Labem. „V roce 2019 jsme vyráběli nižší tisíce respirátorů měsíčně. Teď jsou to vyšší stovky tisíc kusů respirátorů,“ uvedl zástupce firmy Petr Vít. Ani zde není hlavním odběratelem respirátorů a roušek s nanovlákny stát, poptávku táhnou firemní zákazníci. Mezi odběratele však patří rovněž nemocnice a menší zdravotní střediska. Pardam začal svou produkci také vyvážet, například do Británie, Mexika a Brazílie.

První signály o měnícím se přístupu státu však již přicházejí. Ministerstvo vnitra na konci srpna uzavřelo smlouvu v hodnotě 140 milionů korun bez DPH s českými výrobci roušek Batist Medical, DispoMask Czech a Dina-Hitex. Ve všech případech se jedná o klasickou technologii bez nanovláken.

Objednávka z Hradu

Rostoucí poptávku zaznamenává také společnost Nanologix z Českého Jiřetína, výrobce polomasek Respira. Ta se do letošního roku zaměřovala na dodávky pro armádu, policii, hasiče či vědecké pracovníky a většinu produkce vyvážela do zahraničí. Koronavirus jí otevřel cestu k novým zákazníkům. „Před koronavirovou krizí se o nás moc nevědělo. Je pravda, že v tom nám krize pomohla,“ zmínil zakladatel a spoluvlastník firmy Nanologix corporation František Bauer.

Jak lze vyčíst z Registru smluv, firma Nanologix od února uzavřela desítky smluv se státními úřady a organizacemi. Mezi největší odběratele polomasek a filtrů patří Vězeňská služba, ministerstvo zdravotnictví a Státní veterinární správa. Zajímavostí může být zakázka za 973 tisíc korun z konce února; zadavatelem objednávky na 695 polomasek s filtry byla Správa Pražského hradu.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní