Vesmír v kapce vody
Tuzemský nápad z nanovláken a uhlíku pomůže astronautům i lidem třetího světa

V Česku vzniká nová generace vodního nanofiltru, s nímž mají jeho tvůrci velké plány. Dokonale vyčištěná voda se totiž v příštích letech stane artiklem, o který bude ve světě extrémní zájem. A nejde jen o potřeby miliard lidí v rozvojovém světě, kteří mají ztížený přístup ke kvalitní vodě, nebo sucho, které ohrožuje i zbytek světa. Jde také o velmi lákavý vědecký bonbonek v podobě plánovaných dlouhých vesmírných misí, které budou muset vodou šetřit a s dokonalou úsporou uzavřít její oběh.
Keson a nanovlákno
Aby bylo hned od začátku jasné, oč jde, je potřeba začít u dvou jiných unikátů. Zaprvé u nanovláken. V tomto oboru je Česko na světové špičce a česko-německá firma Filbec, za níž stojí Gero Buchhorn a Michal Malát, se kvůli vývoji svého filtru pustila do spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci. Zadruhé jde o projekt Hydronaut. To je zase výsledek roků tvrdé práce Matyáše Šandy a jeho týmu, kteří si vysnili podvodní vědeckou laboratoř a výcvikovou stanici či botanický podvodní habitat. Skvěle v nich lze mimo jiné simulovat dlouhé pobyty ve vesmíru. A to nejen co se týká posádky, ale i způsobu jejího stravování spojeného s vlastním pěstováním vhodných rostlin.
A k tomu je potřeba dokonale úsporný koloběh vody, pro nějž se jako skvělý nápad ukazuje využití nanofiltrů. Jsme tedy konečně u Filbecu, který na nich staví vývoj. První generaci už začal pro domácí použití komerčně prodávat, jak se ale dá tušit, cíl je poněkud dál. Až za orbitou.