Vesmír v kapce vody

Tuzemský nápad z nanovláken a uhlíku pomůže astronautům i lidem třetího světa

Vesmír v kapce vody
Česko-německá firma Filbec, za níž stojí Michal Malát (vlevo) a Gero Buchhorn, se kvůli vývoji svého filtru pustila do spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci. | foto Archiv

V Česku vzniká nová generace vodního nanofiltru, s nímž mají jeho tvůrci velké plány. Dokonale vyčištěná voda se totiž v příštích letech stane artiklem, o který bude ve světě extrémní zájem. A nejde jen o potřeby miliard lidí v rozvojovém světě, kteří mají ztížený přístup ke kvalitní vodě, nebo sucho, které ohrožuje i zbytek světa. Jde také o velmi lákavý vědecký bonbonek v podobě plánovaných dlouhých vesmírných misí, které budou muset vodou šetřit a s dokonalou úsporou uzavřít její oběh.

Keson a nanovlákno

Aby bylo hned od začátku jasné, oč jde, je potřeba začít u dvou jiných unikátů. Zaprvé u nanovláken. V tomto oboru je Česko na světové špičce a česko-německá firma Filbec, za níž stojí Gero Buchhorn a Michal Malát, se kvůli vývoji svého filtru pustila do spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci. Zadruhé jde o projekt Hydronaut. To je zase výsledek roků tvrdé práce Matyáše Šandy a jeho týmu, kteří si vysnili podvodní vědeckou laboratoř a výcvikovou stanici či botanický podvodní habitat. Skvěle v nich lze mimo jiné simulovat dlouhé pobyty ve vesmíru. A to nejen co se týká posádky, ale i způsobu jejího stravování spojeného s vlastním pěstováním vhodných rostlin.

A k tomu je potřeba dokonale úsporný koloběh vody, pro nějž se jako skvělý nápad ukazuje využití nanofiltrů. Jsme tedy konečně u Filbecu, který na nich staví vývoj. První generaci už začal pro domácí použití komerčně prodávat, jak se ale dá tušit, cíl je poněkud dál. Až za orbitou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit