Krize končí. Hotely v regionech hlásí obsazeno

Stát chystá poukázky na dovolenou v Česku, hotely už se plní i bez nich.

Krize končí. Hotely v regionech hlásí obsazeno
ilustrační foto | Archiv

Právě startuje nová vlna potíží kvůli koronaviru. Češi budou mít problém sehnat v létě ubytování v oblíbených tuzemských destinacích, protože hotely už nyní hlásí vyprodáno. Existují jen dvě výjimky – Praha a lázeňská města.

„Většina ubytovacích zařízení eviduje každodenní nárůst rezervací zhruba od začátku dubna. Většina hotelů v regionech očekává obsazenost okolo 90 procent,“ říká Radka Telyčková z poradenské společnosti Pomáháme hoteliérům, která provedla průzkum mezi stovkou hoteliérů.

Mezi těmi, kdo mají zájem o ubytování, nejsou jen turisté, ale často také cestovní kanceláře a agentury, které skupují kapacity. Vědí, že své klienty letos do zahraničí jen těžko dostanou. „Přežít se povede jen tomu, kdo je připraven reagovat z minuty na minutu. Velká část lidí bude trávit dovolenou doma. Oslovila jsem proto asi třicítku penzionů u nás,“ potvrzuje Lucie Čambálová, majitelka ČambiTour.

Zřejmé také je, že hoteliéři budou potřebovat alespoň trochu umořit ztráty ze začátku sezony, a proto zdraží. Do svých cen zasáhlo podle průzkumu celkem 35 procent hoteliérů. „Očekávání vysoké poptávky k tomu přímo vybízí. Hotely musí pokrýt nejen ztráty z doby, kdy musely mít zavřeno, ale také se vypořádat se zvýšenými náklady na provoz za speciálních podmínek. Ve zvýšeném množství nakupovaly nejen desinfekční prostředky, ale také další techniku a výbavu pro své zaměstnance i pro úklid,“ dodává Radka Telyčková.

Krize ovšem dopadne tvrdě na oblasti, kde se hotely specializují na zahraniční hosty. Typicky je to Praha, Karlovy Vary nebo Mariánské Lázně.

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá akční plán na podporu domácího cestovního ruchu. Jeho základem má být zřízení státních poukazů v hodnotě deset tisíc korun na tuzemskou dovolenou. Na jejich nákupu se mají kromě státu podílet také zaměstnavatelé a sami zájemci o dovolenou, každý zřejmě jednou třetinou hodnoty. Dalším bodem podpory má pak být snížení DPH, zřejmě až na nejnižší sazbu deset procent.

Vzhledem k výsledkům průzkumu je ale také možné, že poukázky na dovolenou už nebude alespoň pro letošek v regionech kde použít.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní