Královská (pro)hra

Republikáni si po turné prince Williama Karibikem brousí zuby na Jamajku, Belize i Londýn

Královská (pro)hra
Karibské turné prince Williama a vévodkyně Catherine mělo být standardním zahraničním turné členů královské rodiny po zemích Commonwealthu. Od začátku však bylo všechno špatně. | Profimedia.cz

Appleton Estate Ruby je rum, ale chraň vás pánbůh nalít si jej do grogu. Jeho limitované edice vyrobené na počest čtyřicátého výročí mistra rumotvorby Joye Spence bylo na světě pouhých 500 lahví a cena každé z nich vypadala jako transatlantické telefonní číslo.

Jednu z těchto lahví dostal v druhé půli března vévoda z Cambridge (mimo britské ostrovy známý prostě jako princ William) od svého potenciálního budoucího podřízeného, jamajského premiéra Andrewa Holnesse. Oficiální návštěva Jamajky byla součástí první Williamovy cesty po dvouleté pauze, již způsobila covidová pandemie.

Okamžitě po předání vzácné tekuté pozornosti, ještě než si britští hosté stačili sednout, řekl Holness, že je načase skoncovat s britskou „nadvládou“ v jeho zemi, tedy s aranžmá, podle něhož je formální hlavou státu britský panovník. Že udělá z Jamajky republiku, poněvadž je třeba vymýtit zbytky kolonialismu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit