Britská monarchie jako továrna na peníze. Pomáhá i ekonomice

Královská rodina funguje jako bezvadně promazaný stroj na peníze a výrazně přispívá do ostrovní ekonomiky formou příjmů pramenících z mediálního a turistického zájmu.

Britská monarchie jako továrna na peníze. Pomáhá i ekonomice
ilustrační foto | Shutterstock.com

Okolo královské rodiny Windsorů, jejímž symbolem je už od roku 1953 královna Alžběta II., je v posledních dnech živo. Jako rozbuška zafungoval rozhovor prince Harryho a jeho ženy Meghan u Oprah Winfreyové. Americká televizní herečka, jež získala sňatkem titul vévodkyně ze Sussexu, obvinila rodinu svého manžela z rasismu a emočního týrání. Uvažovala prý dokonce o sebevraždě. Taková obvinění samozřejmě vyvolala obrovskou pozornost na obou březích Atlantiku.

Královská rodina reagovala na veřejnou zpověď Meghan a Harryho v televizní show spíše zdrženlivě a pokračovala ve svých společenských a charitativních aktivitách. Jakkoli taková obvinění mohou otřást důvěrou v monarchii u části britské společnosti, připomíná se v tomto kontextu ekonomický přínos urozené krve pro ekonomiku Spojeného království.

Královna, následníci trůnu a jejich rodiny fungují jako perfektní magnet pro miliony turistů z celého světa. Ti utrácejí kromě vstupů do královských nemovitostí i za množství suvenýrů, jež připomínají členy královského rodu. Navíc musí také někde bydlet a něco sníst. 

Bezvadná obchodní značka

V případě královské rodiny se hovoří o takzvané Firmě (The Firm), která funguje jako skvělá obchodní značka, jež se může odkazovat na tisíciletou historii královského rodu v Anglii. Majetek koruny budovaný po generace má podle časopisu Forbes hodnotu 28 miliard dolarů (613 miliard korun). 

Jen okázalá svatba prince Harryho s Meghan, jež se konala v květnu 2018, měla na britskou ekonomiku dopad ve výši 1,4 miliardy dolarů. Svatbu sledovaly stovky milionů televizních diváků po celém světě, což byla výborná reklama pro návštěvu Londýna i britských ostrovů.

Z královské rodiny žijí i britská média, zejména ta bulvární. Zákulisí a skandály ze života členů rodu Windsorů ročně přispějí do mediálního sektoru 70 miliony dolarů, odhadla před třemi lety společnost Brand Finance. 

Osm klíčových lidí

Poté, co se princ Harry a jeho americká choť rozhodli opustit královský přepych, ale i povinnosti, řídí královskou firmu osm lidí. Kromě Jejího Veličenstva dopadá tíha úřadu na prince Charlese a jeho ženu Camillu, vévodkyni z Cornwallu. Následují princ William a Kate, vévodkyně z Cambridge. Pak to je dcera královny, princezna Anna, syn královny, princ Edward, a jeho manželka Sophie, hraběnka z Wessexu. To jsou vybraní oblíbenci královny a mohou těžit z výhod tohoto postavení. 

Kanadská historička Carolyn Harrisová, jež se zaměřuje na evropské monarchie, takový postup označuje za logický. Královna se snaží udržet reputaci královské rodiny na vysoké úrovni i v turbulentních dobách, jako je tomu nyní. O přízeň přišel syn královny Andrew, když bylo odhaleno jeho blízké napojení na finančníka Jeffreyho Epsteina, jenž byl obviněn ze zneužívání nezletilých dívek. 

Sami členové rodu Windsorů (před první světovou válkou to byli Koburkové, přesněji rod Sasko-Coburg-Gotha, německý původ britské královské rodiny ale přestal být během války žádoucí, tak se v roce 1917 přejmenovali na dynastii Windsorů) z bohatství a zisků královské rodiny velký osobní prospěch nemají, vysvětlil ředitel firmy Brand Finance David Haigh. Jedná se o velmi formalizované podnikání.

Důvěra veřejnosti

Ročně královská rodina dodá místní ekonomice impulz v hodnotě 2,7 miliardy dolarů. Přínosy značně překračují výdaje, které se pohybují okolo 550 milionů dolarů ročně, doplnil Haigh. Pro úspěšné fungování tohoto obchodního modelu je ale klíčová důvěra veřejnosti. Ne každý z královské rodiny přísná pravidla, ale i tlak bulváru zvládne. Dříve opustila královské paláce princezna Diana, nyní její syn Harry s manželkou a malým synem.

Královský rod drží půdu a nemovitosti britského panovníka v celkové hodnotě 28 miliard dolarů, nemůže je ale prodat. Většinu spravuje firma The Crown Estate. Ve fiskálním roce končícím loni v březnu vykázala zisky ve výši 475 milionů dolarů. Královská rodina z profitu dostává 25 procent, zbytek putuje do britské státní pokladny. Z těchto příjmů se platí provozní náklady koruny, jako jsou platy zaměstnanců nebo cestovní náklady jejích členů.

Na osobní výlohy se používají zisky z Lancasterského vévodství, před pandemií to bylo 30 milionů dolarů ročně. Nicméně i covid má negativní vliv na příjmy Buckinghamského paláce, turistů je totiž minimum. Královský rozpočet měl loni v září čelit deficitu ve výši 45 milionů dolarů. Je to ale pouhý zlomek osobního majetku královny Alžběty, jehož hodnota se odhaduje na 500 milionů dolarů.