Komentář: Spolu versus Čižinský

Bitva o Prahu začíná. Koalice Spolu však ke zopakování sněmovního vítězství musí najít silného lídra.

Komentář: Spolu versus Čižinský
Jiří Pospíšil a Jan Čižinský | foto Profimedia.cz

Souboj o pražského primátora se rozjíždí. Ačkoli je velkým favoritem koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), jedno jí chybí. A to právě kandidát na primátora. Toho naopak mají dva členové dnešní radniční koalice. Kromě obhajujícího Zdeňka Hřiba se o post primátora hlasitě přihlásil lídr Prahy sobě Jan Čižinský. 

Lidovecký exposlanec a starosta Prahy 7 má i jasnou představu, s kým chce po volbách vládnout. Sice chce vystřídat stávajícího pirátského primátora, ale to neznamená, že by Piráty házel přes palubu. Naopak, vidí je společně se STAN jako své nejpřirozenější koaliční partnery. Čižinský dává přednost pokračování stávající koalice, ovšem bez TOP 09 a lidovců, kteří se spojili s ODS. Nabízí atraktivní mix kontinuity a změny. Kontinuitu zajistí pokračování podobné sestavy a programových priorit, mezi nimiž hraje prim dostavba metra. Změnu představuje sám Čižinský.

Jan Čižinský patří mezi nejobratnější a nejhouževnatější politiky na celé české scéně. Nebojí se riskovat, ale zároveň ví, že ve 44 letech nemusí nikam pospíchat. Míří vysoko, dost možná úplně nejvýše. Je-li tu někdo, kdo by se mohl, ať se nám to líbí, nebo ne, alespoň v jistých ohledech (tzv. boj proti korupci a proti návratu nešvarů) srovnávat se slovenskou prezidentkou Čaputovou, je to právě on. 

Úžasňák a jeho parta

Dobrým předpokladem pro úspěšné politické tažení sedmičkového starosty je vedle image správňáka a úžasňáka samotná Praha sobě. Čižinský využil zajímavou díru v českém komunálním volebním zákoně, který nerozlišuje mezi malými obcemi a velkou Prahou. Praha sobě je fakticky úplně stejným uskupením jako kterékoli „sdružení nezávislých pro prosperující Horní Dolní“. Nemá právní subjektivitu, neřídí se zákonem o politických stranách. A tedy ani nepředkládá zprávy o hospodaření, nedokládá získané dary, nemusí dodržovat stanovy, organizační strukturu nebo demokratické postupy. Je to pořád ta samá sešlost kluků a holek, co spolu mluví, jako byla na počátku. V ní má Čižinský naprosto nezpochybnitelnou pozici a autoritu. A bude ji mít, diku se Praze sobě bude dařit. 

V tomto světle je ovšem taky třeba brát s velkou rezervou jakékoli výhrady Prahy sobě vůči tradičním stranám. Ty jsou totiž ve srovnání s ní naprosto průhlednými a transparentními strukturami, které mimo jiné podléhají kontrole speciálních orgánů a pravidelně předkládají zprávy o hospodaření. 

Aby Praha sobě v nadcházejícím souboji o „velkou“ Prahu uspěla, musí vyřešit pár problémů.  

Předně se musí vypořádat s dědictvím stávající radniční koalice. Čižinský se cítí být dost z obliga, sám je „jen“ šéfem zastupitelského klubu. Zato tu máme hned čtyři vlivné radní z Prahy sobě. Mezi nimi na prvním místě náměstka pro dopravu Adama Scheinherra. Právě na jeho hlavu teď dopadá významná část stížností na kolabující pražskou dopravu. Přinejmenším zčásti oprávněně, protože si o to přímo řekl některými svými výroky a kroky. Je to slabý článek řetězu. 

„Déčko“ a „Óčko“

Právě proto bude Praha sobě v kampani sázet na veřejnou dopravu. Proto teď Scheinherr vedle trasy „D“ přišel s návrhem na vybudování okružní trasy metra „O“, spojujícího konečné stanice. To zní dobře, a co na tom, že jde o projekt na několik volebních cyklů dopředu a s náklady jdoucími do miliard.

Celé to má logiku i při řešení druhého problému Prahy sobě. Gros její podpory v minulých volbách tvořilo pět městských částí. Na prvním místě Praha 7 a dále přesně v tomto pořadí Prahy 1, 6, 2, 5, tedy městské části v centru města a do značné míry hipsterské čtvrti. Mnohem hůře Čižinský a spol. dopadli v okrajových částech města, které tvoří sídliště nebo čtvrti rodinných domků. Jestliže chce Praha sobě uspět, nové hlasy musí získat právě tady. Už se o to pokouší tím, že tu chce postavit své kandidátky do zastupitelstev městských částí.

Zároveň bude sázet na témata, která lidi žijící na pražských sídlištích zajímají. Kromě dopravy to bude otázka dostupného bydlení a rostoucích cen energií. Vzhledem ke skladbě obyvatelstva bude Praha sobě celkově sázet na směs protikorupčních řečí, liberálně-progresivistické agendy a novolevičáckého populismu. Tím si bude zároveň hájit levobok, kde operují Piráti a také ANO, a vymezovat se na pravoboku, kde stojí STAN, a hlavně koalice Spolu.  

Co na to Spolu?

Koalice Spolu získává v Čižinského Praze sobě jednoho z hlavních, ne-li rovnou největšího konkurenta. Je proto v jejím zájmu co nejrychleji najít lídra, který bude s to čelit Čižinskému a jeho jednoduchému, až populistickému stylu komunikace. A vedle toho má i druhý velký úkol: zformulovat dostatečně konkrétní, realistický, pravicový, a přece sociálně citlivý program, který budou reprezentovat kompetentní kandidáti. 

Jen s kritikou primátora a vedení Prahy totiž žádná strana ani omylem nevystačí.