Už za rok. Divokou kartou prezidentské volby bude role politických stran

Náboj přímé prezidentské volby může být tentokrát ještě silnější

Už za rok. Divokou kartou prezidentské volby bude role politických stran
Andrej Babiš | Profimedia.cz

Ještě před chvílí se to zdálo tak vzdálené. A najednou je to tak blízko. Nejpozději za rok si Češi opět vyberou hlavu státu. První volba, které se nezúčastní ani jeden ze tří gigantů polistopadové éry. Neznalý by očekával otevřený souboj. Chyba lávky. Blizoučko je naopak repríza minulé volby, kde se první kolo zvrhlo do souboje o to, kdo ve druhém kole vyzve prakticky jistého vítěze první rundy.

Náboj celé prezidentské volby ale tentokrát může být ještě silnější.

O koňské délky

Takřka jistým vítězem prvního kola se teď jeví expremiér Babiš. Do karet mu hrají prakticky všechny důležité faktory.

Prezidentská volba bude zase lednovou záležitostí. A protože vánoční čas si většina lidí nechce kazit politikou, horká kampaň začne až po příštím Novém roce. Teprve pak proběhnou všechny televizní debaty i ostatní významné akce.

To však neznamená, že volební kampaň bude takto krátká. Naopak, budeme svědky dlouhé (před)kampaně. Babiš na ni bude mít spoustu času, mediálního prostoru a peněz. A ovšem, invence. Tolik vysmívaný luxusní karavan je toho nejlepším důkazem. Bude fungovat, a ne že ne. Přirozené voliče expremiérovo bohatství nijak nepobuřuje, spíš naopak. Stejně tak je jim šumafuk, že miliardář by místo obrážení republiky měl sedět ve Sněmovně a pilně pracovat v jejích výborech.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit