Jak čelit drahým energiím? Řečníci z deseti zemí poradí firmám i domácnostem

Čtvrtý ročník konference Share Your Energy představí možnosti moderních technologií k utlumení rekordních cen elektřiny i rozvoji čisté energetiky. 

Jak čelit drahým energiím? Řečníci z deseti zemí poradí firmám i domácnostem
ilustrační foto | Shutterstock.com

Před rokem a půl umožnil provozovatel přenosové soustavy ČEPS změnou kodexu vstoupit na trh agregátorům flexibility. Ty pomáhají průmyslovým podnikům skrze složité algoritmy dálkově řídit výrobu a zdroje energie tak, aby se mohly zapojit do vyrovnávání přenosové soustavy, a podílet se tak na trhu, jehož hodnota se podle odhadů letos vyšplhá na 21 miliard korun. 

Agregátory tak mohou spotřebitelům ulevit od aktuálních vysokých cen, zatím se však omezují na velké odběratele z řad průmyslových firem. Před pár týdny ovšem Energetický regulační úřad odstartoval proces kompletní obměny tarifní struktury v elektřině, který by měl umožnit obchodovat s flexibilitou i domácnostem. 

Právě rezidenční flexibilita bude jedním z témat čtvrtého ročníku online konference inovátorů v energetice Share Your Energy. Akce, kterou pořádá technologická společnost Nano Energies a týdeník Hrot je jejím mediálním partnerem, se koná v úterý 13. září. Registrovaní diváci mohou zdarma sledovat živý stream ze sídla Nano Energies v budově DRN na Národní třídě. 

 

„Evropa začala proměňovat svou energetickou síť a je jasné, že v dalších letech masivně přibude zelených zdrojů. Chvíle, kdy nefouká vítr či nesvítí slunce, historicky kompenzují plynové a uhelné elektrárny, jenže na ty se už z politických nebo environmentálních důvodů nechceme či nemůžeme spoléhat. Je potřeba hledat flexibilitu jinde,“ vysvětluje šéf technologické společnosti Nano Energies Stanislav Chvála. 

Konference inovátorů v energetice Share Your Energy

Jak využít spotřebitelské flexibility a rychle a levně přejít na čistou energii, bude tématem úvodní přednášky Michaela Villy, který stojí v čele asociace smartEn. Zkušenosti českých zákazníků poskytujících podpůrné služby pak představí Tomáš Mužík z Nano Energies.  Aktuální stav podpůrných služeb na Slovensku a projekt PIAF, který se zabývá zapojením decentralizovaných zdrojů flexibility do podpůrných služeb, popíše Silvia Čuntalová ze slovenského provozovatele soustavy SEPS a ředitel Nano Energies Slovensko Ján Mišovič.

Akce se však nebude týkat je agregátorů, ale celkově reagovat na turbulentní situaci na energetickém trhu ovlivněném válkou na Ukrajině, rekordními cenami i postupující dekarbonizací. Na Villovo vystoupení tak bude navazovat panelová diskuse o cenách elektřiny a plynu a zajištění stability dodávek. Té se zúčastní i řečník, který tento úkol musí naplňovat v těch nejextrémnějších podmínkách: Andrii Nemyrovskyi stojí v čele ukrajinského provozovatele přenosové soustavy Ukrenergo. Debatovat bude se Svatoplukem Vnoučkem z ČEPS a Davidem Kučerou z pražské energetické burzy PXE. Na konferenci ovšem vystoupí i zástupci provozovatelů přenosových soustav na Slovensku, v Belgii, Chorvatsku a Maďarsku. 

Část akce bude věnovaná i výrazným technologickým inovacím. Vystoupí Charlie Blair ze skotského startupu Gravitricity, který na Ostravsku pracuje na projektu gravitační baterie pro uložení energie. Lurien Klein z portugalské společnosti Cleanwatts zase přiblíží, jaké jsou možnosti běžných uživatelů, jako jsou třeba domácnosti, přispět k energetickému přechodu na obnovitelné zdroje. A Cristina Mata Yandiola ze společnosti Powerledger popíše lokální obchod s elektřinou a to, do jaké míry prospívá distribučním sítím. Celkem na akci vystoupí řečníci z více než deseti zemí.