Baterie ve frýdeckém dole zaujala Evropskou investiční banku

Projekt gravitační baterie v bývalém dole Staříč na Frýdecko-Místecku se posunul do další fáze. Ekonomiku netradiční technologie prověřuje Evropská investiční banka.

Baterie ve frýdeckém dole zaujala Evropskou investiční banku
ilustrační foto | Shutterstock.com

Loňská zpráva, že by se uzavřené šachty v blízkosti Frýdku-Místku mohly proměnit v neortodoxní baterie na elektřinu, vyvolala na tuzemském energetickém trhu rozporuplné, často skeptické reakce. Projekt společnosti Gravitricity v dole Staříč však zaujal Evropskou investiční banku (EIB). 

Experti EIB aktuálně vyhodnocují výsledky provozu pilotního „bateriového výtahu“, který skotský startup vybudoval a testoval v průběhu loňského léta v Edinburghu. Ten se však neskrývá v podzemí, jde o otevřenou nadzemní konstrukci o výšce čtyřpodlažní budovy.

V průběhu 120 dní ovšem EIB prověří také detaily projektu v Moravskoslezském kraji. Podle oznámení firmy se zaměří na komerční rizika spojená s netradiční technologií, tedy v zásadě na to, zda dává ekonomický smysl. Na projektu se podílí i Vysoká škola báňská či česká energetická společnost Nano Energies, která vypracovala studie o komerčním potenciálu gravitační baterie.

„Máme vysokou důvěru v naši technologii a její schopnost ukládat energii. Tyto studie přinesou větší pochopení a důvěru v to, jak se projekt v plném rozsahu uplatní na energetickém trhu,“ prohlásil manažer projektu Chris Yendell. 

Baterie má fungovat v zásadě jednoduše. Několikasettunové závaží umístěné v kilometr hluboké šachtě bývalého dolu se v době nízké spotřeby a nadbytku elektřiny vytáhne nahoru. Opětovným spuštěním dolů do hlubiny se naopak elektřina za pomoci generátoru znovu vyrobí. Na stejném principu fungují i vodní přečerpávací elektrárny. 

Podle vyjádření společnosti je důl Staříč favoritem pro instalaci gravitační baterie, ještě v lednu však plánují experti Gravitricity dorazit do Česka a prověřit i možnosti dalších dolů v Moravskoslezském regionu i uhelném regionu v Polsku z druhé strany hranice. Celkem společnost identifikovala na celém světě čtrnáct tisíc dolů, kde by mohla obdobná zařízení fungovat.