Přichází revoluce v tarifech. Někomu elektřinu zlevní, chatařům spíš zdraží

Na pozadí exploze cen elektřiny odstartoval druhý pokus o revoluci v tom, jak se elektřina účtuje. Změny mohou vést ke zdražení u některých odběratelů. Současný systém je však zastaralý a neudržitelný

Přichází revoluce v tarifech. Někomu elektřinu zlevní, chatařům spíš zdraží
ilustrační foto | Shutterstock.com

V políčku na začátku diagramu zveřejněného Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) je uvedeno „dnešní energetika“. Na opačné straně pavoukového schématu s mnoha mezistupni a pracovními úkoly je zase napsáno „nová energetika“. To poměrně přesně vypovídá o významu procesu, který ERÚ nedávno odstartoval a jehož výsledkem má po letech být úplně nová tarifní struktura cen elektřiny. Tedy způsob, jímž se určuje, co za ni koncoví zákazníci zaplatí.

„Je to velká věc, která se dotkne úplně každého,“ říká člen rady ERÚ Petr Kusý v sídle úřadu v pražských Holešovicích. Právě Kusý s další členkou rady Martinou Krčovou má na starost změny, které úplně překopou dosavadní způsob vyúčtování. Před odletem na krátkou dovolenou si udělal rychle čas na novinářský rozhovor. V zájmu ERÚ je totiž komplexní a pro laickou veřejnost v mnoha ohledech těžko srozumitelné úpravy co nejlépe vysvětlit.

Šest let starý pokus o obdobnou změnu tarifů skončil fiaskem. I když mnozí odběratelé mohou díky připravovaným změnám na energiích ušetřit, pro některé to může naopak znament platby vyšší. V roce 2016 se právě kvůli dopadům na „chataře“ zvedl proti nové tarifní struktuře silný odpor ze strany politiků i veřejnosti a záměr nakonec poslala k ledu sama tehdejší předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Na některé odběratele nejspíš dopadne negativně i nyní odstartovaná úprava. Změny jsou přesto nevyhnutelné. Současný systém neodpovídá vývoji v energetice, ignoruje technologie, které už v praxi fungují, a je nespravedlivý k těm, kdo se snaží chovat ekologicky a energetickou soustavu příliš nezatěžují.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit