Hrotcast: Poláci byli chytřejší a jsou úspěšnější

Leckterého Čecha to možná překvapí, ale čísla mluví jasně. Už minimálně deset let dělají Poláci chytřejší a úspěšnější hospodářskou politiku než Češi, říká v novém podcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Hrotcast: Poláci byli chytřejší a jsou úspěšnější
Hrotcast o aktuálním ekonomickém dění s Miroslavem Zámečníkem a Petrem Sklenářem | grafika týdeník HROT

„Polsko je vítězem růstového závodu,“ říká v novém dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář a připomíná, že se Polákům díky kombinaci uzavřenější ekonomiky a silnější domácí poptávky, ale především díky chytřejší hospodářské politice podařilo v podstatě bez zaváhání proplout jak velkou finanční krizí v roce 2008, tak covidem a nakonec i současnou inflační vlnou.

„Hlavní rozdíl za posledních deset let je v budování infrastruktury v Polsku,“ upozorňuje Sklenář. A dodává: „Největší rozdíl je ve schvalovacím procesu. V Polsku se do půl roku dostanou k rozhodnutí ano/ne. U nás to trvá deset let.“

Ve druhém dílu Hrotcastu, nového společného podcastu týdeníku Hrot a J&T Banky o nejaktuálnějším ekonomickém dění, se hlavní analytik týdeníku Hrot Miroslav Zámečník s hlavním ekonomem J&T Banky Petrem Sklenářem bavili kromě Polska mimo jiné také o aktuálním vývoji inflace a signálech přehřívající se ekonomiky. 

Hrotcast: Poláci byli chytřejší a jsou úspěšnější

Hrotcast najdete každý týden na Spotify a na stránkách týdeníku Hrot.