Hrotcast: Firmy si bohužel zvykly, že si vždy vykřičí pomoc od státu

České podniky v pohodě zvládly covid i inflaci, a z energetické krize vyšly dokonce v plusu, říká v novém Hrotcastu Petr Sklenář.

Hrotcast: Firmy si bohužel zvykly, že si vždy vykřičí pomoc od státu
HROTCAST Miroslava Zámečníka a Petra Sklenáře

„Dostali jsme se do paradoxní situace, kdy nefinanční podniky mají u bank větší vklady než úvěry. A není to covidová anomálie – firemní sektor dál zvyšuje svůj likviditní polštář,“ říká ve třináctém dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. S tím se podle něj nese jedna dobrá a jedna špatná zpráva.

„Dobrá zpráva zní, že český korporátní sektor je ve velmi dobré kondici. Máme za sebou technickou stagnaci, ekonomika se poslední tři čtyři roky nikam nepohnula, a přesto firmy nemají žádný větší problém. Špatná zpráva je, že tu recesi máme proto, že firmy mají velký převis likvidity. Kdybych byl hodně hubatý, řeknu, že si firmy zvykly, že když budou hodně křičet, stát je vždycky zachrání,“ říká Sklenář.

V nejnovějším dílu Hrotcastu, společného podcastu týdeníku Hrot a J&T Banky o nejaktuálnějším ekonomickém dění, rozebírali Sklenář s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem také fenomén rostoucích firemních marží uprostřed recese a naopak trendový pokles míry investic. 

Hrotcast

Hrotcast najdete každý týden kromě Spotify také na Apple PodcastsGoogle Podcasts.