Hrotcast: Němci to vidí temně. Nakazí se i český průmysl?

Ceny vstupů jsou mnohem nižší, než byly třeba před rokem, přesto výroba pravděpodobně míří do recese, říká v novém Hrotcastu ekonom Petr Sklenář.

Hrotcast: Němci to vidí temně. Nakazí se i český průmysl?
HROTCAST Miroslava Zámečníka a Petra Sklenáře

„Spousta věcí, které bývaly výkladní skříní německého nebo evropského průmyslu, včetně výroby aut, ztrácí dlouhodobý výhled, jak se jim bude dařit za pět deset let,“ upozorňuje v aktuálním dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

A dodává: „Všechny předstihové ukazatele, ať už z Německa, nebo od nás, signalizují, že průmysl směřuje do velmi hlubokého propadu. Za posledních dvacet pětadvacet let byly indexy níž jenom dvakrát – na vrcholu finanční krize na přelomu let 2008 a 2009 a v době vrcholící první covidové vlny v dubnu a květnu 2020.“

Hrotcast

V tomto dílu Hrotcastu, společného podcastu týdeníku Hrot a J&T Banky o nejaktuálnějším ekonomickém dění, řešili Petr Sklenář s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem kromě zdánlivě nelogického rozporu mezi lepšícími se podmínkami a rostoucím pesimismem průmyslníků například také to, v čem se liší dnešní přístup Ameriky a Evropy k hospodářské politice. Více se dozvíte v nejnovějším Hrotcastu.

Hrotcast najdete každý týden kromě Spotify také na Apple Podcasts a Google Podcasts.