Hráz před insolvencí využily tři desítky firem

Téměř třicet firem už využilo přechodné ochrany, která je má v době pandemie chránit před insolvencí. Dvěma soud nevyhověl.

Hráz před insolvencí využily tři desítky firem
ilustrační foto | Archiv

Dodavatelské vztahy ve stavebnictví nikdy nejsou jednoduché a často se zvrtnou. To je případ i bytového projektu Bažantnice v Hostivici. Na výstavbu tří z celkem jedenácti domů si zde společnost Valme najala stavební firmu Valnetis Group. S její prací však nebyla spokojená, podle Valme Valnetis nestíhala a neplatila subdodavatelům. 

Valme proto musela najít náhradu, částečně dodělat objednané práce sama a převzít i závazky za dodavateli Valnetisu. Tyto náklady, sankce plus pohledávky z jiných projektů vyčíslila Valme na 24,5 milionů korun, kvůli kterým podala na Valnetis počátkem dubna insolvenční návrh. Valnetis jakékoliv pochybení odmítá, z průtahů na stavbě naopak viní Valme. Kdo má pravdu, bude muset nakonec rozhodnout insolvenční soud. 

Případ je však zajímavý tím, že Valnetis v rámci insolvenčního řízení požádal soud o ochranu před věřiteli v rámcí koronavirového moratoria. Takzvaný „lex covid“ má od března do srpna chránit před úpadkem jinak zdravé firmy, které se dostaly do problémů vinou vládních opatření k zamezení šíření čínské chřipky. 

Vyhlásit moratorium nad firmou Valnetis však soud obratem odmítl. „Z tvrzení dlužnice a navrhovatele vyplývá, že veškeré tvrzené vztahy a jim odpovídající závazky mezi dlužnicí a navrhovatelem spadají do období před pandemií onemocnění COVID-19, a tudíž soud předně postrádá jakoukoli příčinnou souvislost mezi současnou hospodářskou situací dlužnice a mimořádnými opatřeními přijatými Českou republikou na zmírnění rozšíření tohoto onemocnění,“ uvádí soudce Petr Veleman v odůvodnění.

Jak vyplývá z údajů společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce, jde o jeden z pouhých dvou případů, kdy soud vyhlásit moratorium nad ohroženou firmou odmítl. Podle šéfa firmy Tomáše Valáška naopak u 27 firem v rejstříku informace o odmítnutí moratoria schází. Je tak pravděpodobné, že právě u těchto firem soudy uznaly důvody pro ochranu a poskytly jim čas, aby se z problémů způsobených koronavirem dostaly. 

Jako jedna z prvních získala ochranu například společnost Erste Hotels Czechia, jež provozuje hotel Vítkov v Praze na Žižkově. Úspěšná byla společnost ZK Termochem, která se zabývá realizací průmyslových projektů, či Sodat Technologies, která nabízí produkty na ochranu dat.

Možnost požádat soud o moratorium je podle Valáška i důvodem, že navzdory veškerému ekonomickému utlumení byl počet nově přijatých insolvenčních návrhů na firmy v červenci historicky vůbec nejnižší. Na soudech jich přistálo jen 56.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní