Fotbal zdarma. V Anglii chystají volně dostupné přenosy

Premier League bude zřejmě některá utkání vysílat zdarma. V Česku se O2 bude na promo akcích radit s kluby.

Fotbal zdarma. V Anglii chystají volně dostupné přenosy
ilustrační foto | Profimedia.cz

Evropské fotbalové ligy vědí, že budou brzy muset rozhodnout, v jakém režimu a harmonogramu dojet rozehranou sezonu. A zda vůbec. Čas totiž tlačí, vše by se mělo stihnout nejpozději do začátku srpna. Samozřejmě bez diváků v hledišti.

Vedení jednotlivých soutěží kromě termínů řeší například i to, jak nalákat k televizním přenosům méně zapálené diváky, kteří v době pandemie covidu-19 mají jiné starosti a na fotbal se úplně „netřesou".

K možnosti uvolnit některé přenosy zdarma možná sáhne anglická Premier League, nejsledovanější fotbalová liga světa. Práva na vysílání jejích utkání jsou dlouhodobě nesmírně lukrativní. Loni prodala soutěž vysílací práva na tři sezony na domácí a zahraniční trh v celkové hodnotě kolem 9,2 miliardy liber (285 miliard korun). V době koronavirové krize už nicméně liga začala s televizními stanicemi Sky a BT Sports řešit možnost přenosů zdarma přes YouTube.

V anglické lize zbývá odehrát ještě 92 utkání, přičemž 47 z nich mají vysílat zmíněné stanice. Podle návrhu by si pak zbytek rozdělily s Amazonem, část by pak byla volně dostupná přes internet.

O možnosti poskytnutí některých přenosů zdarma mluvil už minulý měsíc britský ministr kultury Oliver Dowden. Smysl to dává i z bezpečnostního hlediska. Když dáte přenos zdarma všem, nebudou se fanoušci shlukovat u jednoho z nich, který má službu zaplacenou.

Osud Premier League má ale ve svých rukou britská vláda, která musí znovurozběhnutí sezony posvětit. Soutěž se zastavila uprostřed března, podle současného plánu by pak měla pokračovat na stadionech na neutrální půdě od 12. června.

O2 čeká na kluby

V Česku drží práva na vysílání FORTUNA:LIGY společnost O2. Podle dohody pak připadá jeden přenos z každého ligového kola České televizi, která má však právo až čtvrté volby. V praxi to znamená, že většinu duelů nejsledovanějších týmů, tedy Slavie, Sparty a Plzně, mohou diváci sledovat téměř výhradně na placeném kanále.

O2 se strategií dalšího vysílání české nejvyšší soutěže vyčkává na úterní grémium Ligové fotbalové asociace, na kterém budou týmy první a druhé ligy hlasovat o tom, zda se sezona znovu rozběhne 25. května. „Konkrétní výsledky z úterního grémia určí, jakým směrem se bude český fotbal ubírat v nadcházejícím období. Především ve vztahu k fanouškům, televizním divákům i obchodním partnerům," uvedla společnost v tiskové zprávě s tím, že by ocenila, aby zástupci profesionálních klubů na grémiu využili všechny možnosti k dosažení společné dohody.

O možném vysílání některých utkání zdarma či za symbolický poplatek O2 zatím neinformovala. K podobné strategii přitom sáhla například loni, když vysílala duely Slavie s rumunskou Kluží v rámci play-off Ligy mistrů zdarma.

„O případných promo akcích se budeme bavit i přímo s kluby FORTUNA:LIGY," řekl týdeníku Hrot mluvčí O2 TV Sport David Solnař. „Vše bude záležet na tom, v jaké formě se liga rozjede."

Na tribuny až s vakcínou

Předvojem a příkladem pro ostatní bude německá Bundesliga, která se měla původně znovu začít hrát už o minulém víkendu. Po plošném testování, které odhalilo onemocnění koronavirem u deseti hráčů a členů realizačních týmů, však došlo ke zpoždění. Spolková vláda minulý týden pokračování ligy nakonec schválila, dojde k němu 16. května. Španělská La liga by pak podle šéfa Javiera Tebase měla začít 12. června.

Jiné ligy už sezonu předčasně zabalily, když jim další pokračování neumožnily vlády. Jedná se například o Francii, kde byl vyhlášen mistrem tým Paris Saint-Germain, a Nizozemsko, které bude letos bez oficiálního vítěze. Tamní ministr zdravotnictví Hugo de Jonge dokonce oznámil, že diváci nebudou moci chodit na fotbal do té doby, dokud nebude vyvinuta vakcína proti koronaviru. Plán ukončit předčasně ročník už dříve avizovali v Belgii, po doporučení evropské fotbalové asociace UEFA ale v současnosti vyčkávají.