Pojď dál, čtvrtý operátore

Stát umetá cestu čtvrtému operátorovi. Stávající hráči budou hledat zastání u soudů a v Bruselu.

Pojď dál, čtvrtý operátore
ilustrační foto | Michal Čížek týdeník HROT

Psi štěkají, karavana jede dál. Tak by se dal shrnout postup státu, přesněji řečeno Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), v přípravách aktuální aukce kmitočtů. Ta by měla umožnit rozvoj sítí páté generace 5G a s trochou fantazie také zajistit vstup nového hráče na trh mobilních volání a datových služeb v Česku. 

Úřad minulý týden vyhlásil podmínky, za kterých se bude už na podzim dražit spektrum v pásmech 700 MHz a 3400 až 3600 MHz. Odteď mají stávající i noví operátoři čas do 30. září, aby se do aukce přihlásili. Podmínky trojici současných hráčů vůbec nepotěšily. Přes bouřlivou debatu o parametrech klání, která se odehrála v červenci, úřad podporovaný ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem a premiérem Andrejem Babišem neuhnul ani o milimetr.

O2 bojuje v Bruselu

Zejména lídr trhu, společnost O2 Czech Republic, kterou ovládá skupina PPF Petra Kellnera, vyhlásila ČTÚ a dražebním pravidlům otevřenou válku. Firma nezahálela a už koncem minulého měsíce se obrátila se stížností na Evropskou komisi.    

„Stojíme si za tím, co jsme připravili. Pokusy operátorů napadnout pravidla aukce pokládáme za neopodstatněné. Navíc rozhodnutí Evropské komise bývají ve formě doporučení. Situace na každém trhu je jiná a specifická. Nedovedu si představit rozhodnutí, které by mohlo celou aukci zhatit,“ říká k tomu předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková, která usiluje o otevření českého telekomunikačního trhu.

Někdejší právnička Hospodářské komory ČR, která ve své soukromé praxi v minulosti spolupracovala s řadou telekomunikačních firem, věří, že ČTÚ tlak operátorů ustojí a dražit se bude ještě letos.

Telekomunikační firmy se do ostřejších komentářů pouštět nechtějí. Situaci spíše analyzují a konkrétní reakci teprve chystají. „Podmínky aukce stanovené ČTÚ podle našeho názoru porušují evropský právní rámec a nastavují diskriminační podmínky pro skutečné investory do infrastruktury. Kroky, které připravujeme, nechceme v tuto chvíli komentovat,“ uvedl Jiří Janeček, mluvčí telekomunikační dvojky (z pohledu tržeb) T-Mobile s tím, že nechce předjímat účast firmy v samotné aukci. 

V podmínkách například zůstalo, že by nárok na národní roaming na všech frekvencích stávajících operátorů měly získat subjekty, které se nebudou současné aukce účastnit. Dle stávajícího návrhu podmínek mají totiž nárok na národní roaming subjekty, které získaly frekvence 3700 MHz v minulé aukci. I proto někteří již nyní považují za vítěze budoucí aukce ostravskou Podu podnikatele Martina Šiguta. Ten se podzimní aukce nemusí vůbec účastnit a v sítích velkých operátorů může dál expandovat díky tomu, že v roce 2017 vydražil jeden blok o 40 Mhz v pásmu 3700 MHz. Ve světle současných podmínek se to jeví jako úlovek v ceně zlata. 

Nordic a ti druzí

Podobně je na tom také společnost Nordic Telecom, projekt investora Tomáše Otruby a česko-slovenské skupiny J&T, která jej zčásti financuje. U Nordic Telecom je ale matematika složitější, neboť Otruba drží ve 3700 MHz více spektra a navíc dal už dříve najevo, že se chce utkat i o dražší „sedmistovku“ a budovat plnohodnotného hráče. Budoucí strategii Nordicu tedy bude zajímavé sledovat. 

Podmínky jsou v tomto ohledu trochu dichotomické. Na jedné straně mají přilákat nového velkého hráče a motivovat ho k budování plnoformátového operátora. Zároveň se ale trh otevírá i pro menší hráče, kteří budou těm velkým okopávat kotníky a působit jen na části trhu.

 

V projektu už má skupina Nordic Telecom zainvestováno tolik, že je pravděpodobné, že i přes rozporuplné podmínky se dražby nakonec zúčastní. Zástupci firmy to ale zatím nechtějí komentovat.

Současným operátorům se také nelíbí cena za národní roaming, která má být stanovena na úrovni nákladů. To podle nich vůbec nezohledňuje mnohamiliardové investice, které firmy do svých sítí v minulosti napumpovaly.

Favorit ČEZ

Komentovat spuštěnou aukci ani své budoucí kroky nechtějí ani zástupci polostátního energetického  kolosu ČEZ. Ten se zapojil do veřejné diskuse podmínek a svůj zájem o vstup na telekomunikační trh jeho šéfové veřejně potvrdili. Právě ČEZ by mohl podle všeho splnit přání Andreje Babiše a mobilní čtyřku v Česku postavit. Sílu i peníze na to rozhodně má. 

Podle konkurentů z telekomunikačního trhu jsou podmínky aukce pro ČEZ poměrně přívětivé. Nový hráč má vyhrazené pásmo, má nárok na národní roaming a ČTÚ upravil také podmínky, za kterých může nováček nabídku stáhnout, pokud se aukce nebude vyvíjet podle jeho představ – aby riziko z případného neúspěšného pokusu nebylo příliš vysoké. ČEZ, ale také třeba rakouský A1 Telekom Austria, který ve veřejné debatě rovněž projevil zájem o český trh, tak svou účastí v aukci příliš neriskují.

Podle zástupců ČEZ se firma teprve musí probrat podmínkami a následně se rozhodne, zda se aukce zúčastní, či nikoliv. Stejně tak na otázky nereagoval rakouský telekomunikační lídr, který patří do impéria América Móvil mexického miliardáře Carlose Slima Helúa, jednoho z nejbohatších lidí světa, a dnes v Evropě působí  kromě Rakouska také v Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku a Bělorusku. 

Jisté je jedno: Příští dějství bitvy o čtvrtého operátora se bude odehrávat po soudech, a to nejen v Česku. ČTÚ v této oblasti tancuje na hraně, pokud to ale ustojí, čeká nás bezesporu zajímavý podzim.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní