„Chudák“ Trump. Vypadl ze seznamu nejbohatších Američanů

Časopis Forbes po 25 letech nezařadil Donalda Trumpa mezi nejbohatší Američany. Exprezident USA se ale chce vrátit na výsluní.

„Chudák“ Trump. Vypadl ze seznamu nejbohatších Američanů
Donald Trump | foto Profimedia.cz

Po čtvrtstoletí platila v žebříčku nejbohatších Američanů časopisu Forbes jistota: najdete v něm Donalda Trumpa. Až do letoška. V nejnovějším vydání seznamu 400 nejmajetnějších jeho jméno chybí. Podle Forbesu se na hodnotě jeho majetku významně podepsala pandemie koronaviru, kvůli níž klesla o 600 milionů na 2,5 miliardy dolarů. Na čtyřsté místo v žebříčku by potřeboval 2,9 miliardy dolarů. Nejbohatším Američanem zůstává Jeff Bezos, který se v čele umístil už počtvrté v řadě.

Trump byl v žebříčku stálicí, už jednou z něj ale mezi lety 1990 a 1995 na šest let vypadl. Pak ale znovu rychle vystoupal a na počátku tisíciletí se umisťoval těsně pod elitní padesátkou. Jeho pád začal v roce 2015, tedy ve chvíli, kdy se rozhodl pro vstup do politiky.

U českých politiků je zvykem, že v době působení ve vrcholné funkci se jejich (odloženým) firmám daří nejlépe v historii. U Trumpa platil opak. V roce 2015 činila hodnota jeho majetku 4,5 miliardy dolarů, o rok později, kdy už se Trump účastnil primárek a poté i samotných prezidentských voleb, klesla na 3,7 miliardy dolarů. A během jeho působení v Bílém domě to nebylo o nic lepší, právě naopak. Sestupný trend pokračoval i v loňském a letošním roce a výsledkem je vypadnutí z elitní společnosti.

Forbes tvrdí, že Trump může z takového propadu vinit hlavně sám sebe. Před pěti lety na něj totiž byl po jeho vítězství ve volbách vyvíjen tlak, aby se zbavil některých svých realit. Získané prostředky mohl Trump reinvestovat a přitom se zbavit podezření ze střetu zájmů. Trump se však rozhodl si je ponechat a teď se musí vypořádat s dopady. Jeho kasina či hotely totiž během pandemie logicky hodně prodělaly.

Soudě podle jeho dřívějších vyjádření by Trump se svým vyřazením z prestižní společnosti nesouhlasil. Už dříve totiž podobné žebříčky zpochybňoval. Například v již zmíněném roce 2015 prohlásil, že ve skutečnosti disponuje majetkem ve výši přibližně deseti miliard dolarů, tedy více než dvojnásobku, který mu tehdy přisoudil Forbes. „Nemají ponětí o tom, co všechno vlastním,“ řekl tehdy při rozhovoru na televizní stanici MSNBC.

Trump tedy v posledních měsících schytává ránu za ranou, i tak ale stále chystá velký návrat. Pomoci by mu v něm mohl i návrat na Twitter, o který se stále snaží. Na Floridě totiž podal žádost o předběžné opatření k znovuobnovení jeho účtu, který mu sociální síť po lednovém útoku jeho příznivců na Kapitol zablokovala. Trump se i nadále odvolává na první dodatek americké ústavy, který zajišťuje svobodu slova, a zároveň na floridský mediální zákon, který však zatím nevstoupil v platnost. Exprezident si stěžuje na cenzuru a Twitter považuje za „významné místo pro společenský diskurz“.