Facebook bude dál blokovat Trumpa. A republikáni se zlobí

Kontrolní orgán Facebooku podpořil zablokování účtu exprezidenta USA, kauza ale dál zůstává živá. A část republikánů slibuje odvetu.

Facebook bude dál blokovat Trumpa. A republikáni se zlobí
Donald Trump | Profimedia.cz

Dozorčí panel nejpopulárnější světové sociální sítě, který se zabývá posuzováním případů regulace obsahu, ve středu schválil lednové rozhodnutí zamezit Donaldu Trumpovi v přístupu na jeho uživatelské účty na Facebooku a Instagramu. Zároveň se však pozastavil nad nejasností trestu na dobu neurčitou. Od Facebooku proto chce jasné stanovisko, zda jde o trvalý zákaz.

Pro Facebook je to špatná zpráva. Vedení sociální sítě v čele s Markem Zuckerbergem doufalo, že středeční rozhodnutí přinese do celého ostře sledovaného případu konečně klid. Místo toho se bude minimálně v dalších měsících ještě táhnout. Téma Donald Trump a sociální sítě zůstává dál hodně živé.

„Bouchlo jim to do tváře,“ řekl webu Politico Jim Steyer, výkonný ředitel levicově zaměřené neziskové mediální organizace Common Sense Media, s tím, že dozorčí panel celou věc v podstatě hodil zpět na Facebook. Ten se teď celým problémem bude muset i nadále zabývat.

A hlavně dál čelit tvrdé kritice, především ze strany republikánů. Část strany, stále nakloněná Trumpovi, obviňuje Facebook a další tzv. big tech firmy z nadržování levici a také z toho, že se přímo účastní tzv. cancel culture, jakéhosi novodobého honu na čarodějnice. Po rozhodnutí kontrolního orgánu Facebooku se tyto hlasy znovu ozvaly.

Šéf republikánů ve Sněmovně Kevin McCarthy na Twitteru napsal, že strana zkrotí moc velkých technologických firem nad projevy republikánů. Varoval před tím, že po zákazu Trumpa mohou následovat všechny konzervativní hlasy, které na Facebooku zaznívají. A zároveň obvinil Facebook z toho, že nejedná jako platforma pro svobodu projevu a otevřené debaty, ale jako tzv. Political Action Committee Demokratické strany, tedy organizace, která stranám pomáhá s výběrem finančních darů na volební kampaně.

Nejnovější vývoj kolem Trumpa může republikány skutečně semknout ve snaze omezit moc Silicon Valley. Ve hře dokonce mohou být i právní kroky, ačkoli Republikánská strana je velkým firmám tradičně spíše nakloněna. „Big Tech má na výběr. Buď nastaví stejné standardy pro všechny, nebo se obrátíme na antimonopolní zákony, abychom omezili jeho moc,“ uvedl člen Sněmovny reprezentantů Steve Scalise. Senátor Roger Wicker zase navrhuje změnu kategorizace sociálních sítí tak, aby jim bylo odebráno právo zamezit určitým lidem využívat jejich služby.

Samotný Donald Trump v prohlášení označil postup nejen Facebooku, ale i Twitteru či Googlu za skandální a považuje ho za ostudu pro USA. Dále tvrdí, že mu jako prezidentovi Spojených států amerických byla odebrána svoboda slova.

Návrat na zavedené sociální sítě ale podle náznaků svého okolí Trump stejně nechystá. Podle jednoho z jeho spolupracovníků má svou hrdost a nechce se před nikým „plazit jako pes“. Naopak údajně zvažuje založení vlastní sociální sítě. Kromě toho mění svou marketingovou strategii a místo značky Trump teď hodlá využívat hlavně číslici 45. Právě tolikátým prezidentem USA totiž byl.