Je čas legalizovat konopí. Výhody převažují nad riziky

Dekriminalizace konopí omezí černý trh a dostane tisíce bezproblémových uživatelů z šedé zóny. Může také přinést miliardy do státního rozpočtu.

Je čas legalizovat konopí. Výhody převažují nad riziky
Po volbách díky propadáku komunistů a socdem ve Sněmovně ubyli odpůrci legalizace konopí. Jako jeden muž jsou proti jen SPD a lidovci. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Trvalo to skoro půl roku, než se Česká pirátská strana oklepala z volebního výprasku a opět vyšla na světlo s jedním ze svých velkých taháků především na mladší voliče: legalizací konopí. V druhé půlce dubna, u příležitosti Světového dne marihuany, opět vypustila do světa několik výzev k dekriminalizaci.

Pohříchu ovšem citlivé téma neotevřela na jednání vlády ani v Poslanecké sněmovně, ale pouze na sociálních sítích. I balonek vypuštěný na Facebooku byl ovšem užitečný. Reakce ostatních politiků opět potvrdily, že legalizace marihuany je do značné míry nadstranické téma. A že Piráti k jejímu prosazení téměř jistě nezískají dostatečnou podporu v pětikoalici a budou muset hledat hlasy i u opozice.

Dobrou zprávou je, že budou mít při jednáních oporu. Pro legalizaci konopí se v rozhovoru pro týdeník Hrot vyslovil i staronový vládní protidrogový zmocněnec Jindřich Vobořil. Zatímco Pirátům odpůrci tolerantnějšího přístupu k měkkým drogám mohli nadávat do hašišáků s dredy, vyvracet Vobořilovy argumenty bude vyžadovat mnohem větší kreativitu.

Hlas rozumu

Když dojde na debatu s politikem patřícím mezi odpůrce legalizace měkkých drog, můžete se vsadit, že po spršce více či méně scestných argumentů nakonec dojde na ten ultimátní: není to politické téma a je především potřeba naslouchat odborníkům.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit