Bitva o volání začíná. O2 napadla aukci v Bruselu

Česká dražba kmitočtů pro mobilní sítě páté generace narazila na problém. Vůči podmínkám se ostře vymezil lídr trhu – společnost O2 – a podal stížnost k Evropské komisi.

Bitva o volání začíná. O2 napadla aukci v Bruselu
O2, ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

„Současné podmínky nemohou dle našeho názoru ani na úrovni Evropské komis, ani při pozdějším soudním řízení v Česku obstát. Po podání stížnosti k Evropské komisi hodláme napadnout legitimitu aukce též u českých soudů,“ stojí v prohlášení operátora, který patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha, Petra Kellnera. 

V prvé řadě se telekomunikační jedničce nelíbí, že by nárok na národní roaming na všech frekvencích stávajících operátorů měly získat subjekty, které se nebudou současné aukce účastnit. Dle stávajícího návrhu podmínek mají totiž nárok na národní roaming subjekty, které získaly frekvence 3700 MHz v minulé aukci. To je ostravská Poda a Nordic Telecom investora Tomáše Otruby.

Operátorovi se také nelíbí cena za národní roaming, která má být na úrovni nákladů, stejně jako nízký spektrální limit pro zájemce o frekvence v 3500 až 3700 MHz. 

Vláda a ČTÚ chtějí dražit spektrum co nejrychleji a veřejně proklamují ambici do Česka nalákat nového operátora. Velkou pozornost v tomto ohledu způsobil polostátní energetický podnik ČEZ, který překvapivě ohlásil svůj zájem se aukce zúčastnit a vstoupit na trh mobilního volání, kde zatím působí pouze jako virtuální operátor právě v síti O2.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní