Kellnerovy zisky z dat a volání může ukrojit mexický miliardář i ČEZ

Do dlouho očekávané aukce kmitočtů by mohl vstoupit i rakouský telekomunikační lídr A1 Telekom Austria.

Kellnerovy zisky z dat a volání může ukrojit mexický miliardář i ČEZ
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Před několika dny skončila lhůta na veřejnou konzultaci k chystané aukci kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3400–3600 MHz. Dlouho očekávaná a několikrát odkládaná akce je zřejmě na dlouhá léta poslední šancí, jak si mohou politici a příslušní úředníci splnit sen a do Česka přivést nového hráče, který by mohl otřást pozicemi stávající trojky, tedy O2 nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a nadnárodních firem T-Mobile a Vodafone. 

Současná vláda Andreje Babiše se netají tím, že pro zvýšení konkurence na trhu a snížení cen datových služeb chce udělat maximum. Podle Karla Havlíčka, mimo jiné ministra průmyslu a obchodu, jsou cílem aukce dvě věci: zvýšení konkurence na trhu s cílem snížení ceny mobilních dat a efektivní rozvoj sítí 5G. „Návrh aukce reflektuje oba cíle. Jsem zejména rád, že z veřejné konzultace k aukci je patrný zájem velkého množství subjektů, a to včetně jednoho zahraničního. To je velký rozdíl oproti návrhu aukce, který ČTÚ připravil loni a kde byl zájem mizivý,“ myslí si Havlíček.  

A co přesně ukázaly připomínky jednotlivých firem? V první řadě to, že i přes spokojenost ministra průmyslu a obchodu se velcí nadnárodní ICT hráči o český trh opravdu nepřetahují.

Výjimkou je rakouský telekomunikační lídr A1 Telekom Austria, který se do veřejné konzultace zapojil na poslední chvíli s poměrně věcnými připomínkami, ve kterých se snaží Český telekomunikační úřad mimo jiné přesvědčit, aby novému operátorovi garantoval delší platnost licence a snížil mu vstupní náklady.

Rakouský operátor ale detailnější plány zatím nepředstavil a otázky Hrotu nechal bez odpovědi. Každopádně by šlo o velmi zajímavého hráče. A1 Telekom kromě Rakouska působí v Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku a Bělorusku. Zahraniční výpady pro něj tedy nejsou ničím novým. Navíc patří do impéria América Móvil mexického miliardáře Carlose Slima Helúa, jednoho z nejbohatších lidí světa.

Z pohledu vnitrostátních vztahů je ale ještě zajímavější pozice polostátního energetického obra ČEZ. I ten se zapojil se do připomínek a plány následně veřejně potvrdil i šéf ČEZ Daniel Beneš s tím, že pro projekt vyhlíží strategického partnera. Detaily ale komentovat nechce. 

„Naše připomínky směřují k tomu, aby mohl vzniknout plnohodnotný čtvrtý operátor na českém trhu, a tím se posílilo konkurenční prostředí ve prospěch zákazníků,“ uvádí bez dalších podrobností mluvčí ČEZ Roman Gazdík. 

Do aukce ale zbývá ještě mnoho měsíců, a tak se teprve ukáže, kdo to s českými telekomunikacemi myslí vážně a kdo jen čeří vodu.

Více o blížící se válce titánů o český mobilní trh si přečtěte v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází 20. července. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní