Bankovní účty domácností se ztenčily. Poprvé po pěti letech

Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Oproti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun.

Bankovní účty domácností se ztenčily. Poprvé po pěti letech
ilustrační foto | Shutterstock.com

Za jeden měsíc se tak snížily téměř o jedno procento, což je dokonce nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Opět se rovněž snížily úspory živnostníků. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu informaceofirmach.cz.

Naposledy se vklady českých domácností snížily v květnu 2017. U živnostníků se ovšem bankovní účty ztenčily už pošesté z posledních sedm měsíců. Na konci března měli uloženo zhruba 166 miliard korun, což je o jednu miliardu méně než koncem února.

„Data o úsporách domácností a živnostníků již delší dobu naznačují, že doba výrazné akumulace úspor je pryč. Situace se začala měnit už ke konci prvního pololetí loňského roku, kdy lidé po uvolnění protiepidemických opatření začali více utrácet. Během posledních 6 měsíců se tento trend ještě prohloubil. Jestliže v březnu loňského roku měly domácnosti ušetřeno o třináct procent více než v březnu 2020, letos v březnu měly v meziročním srovnání pouze o čtyři procenta více,“ řekla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. 

Důvodů může být podle ní několik, ale tím hlavním je vysoká inflace: „Řada lidí, kteří si ještě před rokem odkládali peníze stranou, si to dnes již nemůže dovolit. Na jedné straně některé skupiny lidí své úspory rozpouští, na straně druhé se zvyšuje dynamika spotřebitelských úvěrů a růst objemu úvěrů na bydlení je stabilní na úrovni jedenácti procent,“ sdělila Kameníčková.

Za mírným poklesem vkladů může být i odložená spotřeba z předchozích období. Tomu by napovídal růst úvěrů právě na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně vzrostla o 15 miliard. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o tři miliardy korun. 

„Když se podíváme na to, jak se meziročně měnil objem spotřebitelských úvěrů, vidíme zde jednoznačně rostoucí trend. Ještě v březnu loňského roku jejich objem v meziročním srovnání stagnoval, potom ale začal pomalu růst a v březnu tohoto roku už byl téměř o devět procent vyšší než před rokem,“ upozornila Kameníčková.

Mezi firmami byl březnový vývoj zcela opačný. Objem jejich vkladů u bank vzrostl a objem úvěrů se naopak snížil, a to o 15 miliard na 1,22 bilionu korun. Společnosti tak měly u bank uloženo o 112 miliard korun více, než kolik měly půjčeno.