Dopady inflace: samoživitelé prodávají nábytek či elektroniku, aby měli na jídlo

Až třetina samoživitelek a samoživitelů v současné inflaci nezvládá platit své závazky, čtrnáct procent prodává své osobní věci, jako je nábytek nebo elektronika, a desetina se uchýlila k půjčce.

Dopady inflace: samoživitelé prodávají nábytek či elektroniku, aby měli na jídlo
ilustrační foto | Shutterstock.com

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotázáno bylo na 500 rodičů.

Kvůli prudkému zdražování začalo více než sedmdesát procent samoživitelů šetřit na potravinách a energiích, někteří rodiče se snaží navýšit své příjmy dalšími brigádami, omezením aktivit svých dětí, ale třeba také přivýdělky za darování plazmy nebo nakupováním jídla v Polsku. 

Pro 85 procent dotázaných je ale další šetření už nereálné. Situaci neúplných rodin zhoršuje podle průzkumu ještě to, že až třetina z nich nedostává alimenty a dalších třináct procent nepravidelně.

Přestože se 32 procent samoživitelů přiznalo, že přestávají zvládat platit své finanční závazky, snaží se domluvit si snížení splátek nebo jejich odklad.

„Zjištění, že samoživitelé prodávají své věci nebo si berou půjčky, aby utáhli běžný chod domácnosti, je alarmující. Musíme si uvědomit, že tito lidé už nemají kde více ušetřit a opravdu jim nezbývají finance na zajištění základních potřeb. Je třeba, aby pomohl stát,“ konstatovala Dagmar Vogtová z programu VašeVýživné.cz.

Samoživitelé nejčastěji žádají úřady o příspěvek na bydlení, mnozí ale nevědí, že mají rovněž nárok na náhradní výživné. „Pokud si nejsou jistí, je nejlepší získat informace na příslušném pracovišti úřadu práce,“ doporučila Vogtová.

Vláda minulý týden také schválila jednorázový finanční příspěvek pět tisíc korun na jedno dítě v rodině, jejíž hrubý příjem nepřesahuje milion korun ročně. Peníze ale budou k dispozici až v létě, protože je potřeba upravit legislativu.