Zmatení občanští

Strana vedená Petrem Fialou si stále nevybrala, kým bude.

Poté, co poslední průzkumy pasovaly Piráty a STAN na vítěze voleb, začalo se v ODS mluvit o tom, jestli je koalice s tímto sdružením, zejména s Piráty, vůbec možná. Jsou „trochu zelení, trochu rudí“, nevyzpytatelní. Znáte to. Tato událost sice není sama o sobě moc zajímavá, protože do voleb je daleko, situace ale pomáhá odhalit, co se to s ODS děje.

Občanští demokraté se už dávno zbavili konzervativce Václava Klause mladšího, ale ani to neznamenalo příklon k liberálnímu proudu. Před pár dny ODS utnula politickou kariéru Klausovu opaku – Pavlu Novotnému. Ovšem ani to zase nebude znamenat příklon ke konzervativnímu stylu. Strana vedená Petrem Fialou si stále nevybrala, kým bude.

Všeobecně se očekává, že koalice Spolu, jíž je ODS lídrem, se po volbách spojí s tandemem Pirátů a STAN a budou tou silou, která povládne zemi. Pro voliče to alespoň zní jako srozumitelný vzkaz. Jenže ne všem tento plán voní. Vystoupil proti němu třeba poslanec Marek Benda, existenci jiných řešení připustil i Jan Zahradil.

Fakt, že v této věci není dosud úplně jasno, znamená, že si volič musí představovat spoustu různě krkolomných povolebních variant od slabé menšinové vlády přes různé „tolerance“ a dělení současných koalic až po zapojení hnutí ANO.

A to zcela jasně oslabuje chuť odpůrců Andreje Babiše jít k volbám, protože účastnit se jich s tím, že vhozený hlas může znamenat nakonec úplně cokoli, jaksi není ono. Navíc speciálně voliči ODS jsou vzhledem ke svým historickým zkušenostem na podobně neurčité povolební vyhlídky citliví.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní