Zeman dokonale prověřil roli prezidenta v českém politickém systému

Vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách nevyvolalo poprask jen v Česku. Také zahraniční novináře zaujal poutavý příběh o triumfu bývalého generála nad populistou Andrejem Babišem. Kromě toho zaznamenali i zásadní otočení kurzu, které volba nové hlavy státu bude znamenat pro diplomatické postoje Hradu

Ačkoli končící Miloš Zeman s oblibou používal otřepaný bonmot o zahraniční politice všech azimutů, ve skutečnosti hlavní pozornost napínal na Východ. Nejprve čistě z vlastní iniciativy, ke konci mandátu už i proto, že o setkání s politikem vyhlášeným obdivnými výroky na adresu diktátorů z Ruska nebo Číny nikdo solidní ani nestál.

Stařec a hoře

Není proto překvapivé, že leitmotivem textů zahraničních komentátorů je odklon Česka od Východu k Západu. Ve skutečnosti jsou ale sdělení titulků o návratu Česka do klubu západního společenství poněkud nespravedlivá. Přestože totiž na Hradě seděl stařec, který se dlouhá léta s maximálním nasazením snažil protlačovat politiku jdoucí na ruku Vladimiru Putinovi a Si Ťin-pchingovi, dominantní proud české politiky nikdy proruský a pročínský nebyl.

Na jednu stranu je tak pravda, že z úst českého prezidenta zazněla na návštěvě Kremlu hrozná slova o likvidaci novinářů a že se Zeman k Putinovi lísal vysloveně nevkusným způsobem. Zároveň ale platí, že největší ruská mise, již si šéf Hradu vytyčil – totiž vítězství Moskvy v tendru na dostavbu Dukovan –, skončila naprostým fiaskem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit