Bez hlavy… A přece se točí

Informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky otevřely řadu otázek. Vrhly světlo na počínání jeho okolí. A odkryly prostor pro urychlení povolebního procesu

Bez hlavy… A přece se točí
Roztavené plastové pivní kelímky na nádvoří Pražského hradu jako pieta za oběti covidu – jedna z nejviditelnějších bizarních teček za fungováním stávající svity okolo prezidenta Zemana. | foto Michal Čížek, týdeník Hrot

Po pár dnech spekulací je jisté, že prezident republiky není s to vykonávat svůj úřad. A v dohledné době se to jen těžko změní. Obě komory českého parlamentu proto nejspíše využijí možnost usnést se podle článku 66 ústavy a prezidentské pravomoci dočasně převést na předsedu Poslanecké sněmovny a premiéra. Důležité jsou okolnosti, za nichž k tomu dojde. A to jak z hlediska momentálního dění, tak především do budoucna.

Jak víme z nedávné minulosti, dočasnost se může hodně protáhnout. Jak dlouho potrvá tentokrát, záleží hlavně na okolí páně prezidenta. Protože prezidentovým mužům jde o všechno, mohou ji protahovat až do samého konce druhého Zemanova mandátu. Navíc dobře vědí, že diplomatický pas a jiné prebendy už nikdy nezískají.

Je proto jen dobře, že se stávající i budoucí premiér dokázali nezávisle na sobě shodnout na tom, že setrvání hradního kancléře Mynáře je po jeho posledních vystoupeních neúnosné, a vyzvali jej k rezignaci. Následovat by měli i pánové Nejedlý a Ovčáček. Pohár již opravdu přetekl.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit